Editörün Seçimi

Excel’deki sütün harfini sayıya çevirme

Excel’deki sütün harfini sayıya çevirme

Excel’de kullanım kolaylığı açısından sütun harflerini rakamlara kolaylıkla çevirebilirsiniz. Bu sayede hem yatay hem de dikey bakıldığında harf-rakam kombinasyonu yerine rakam-rakam kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin C6 hücresini göstermek için artık 3/6 şeklinde ifade edebilirsiniz. Excel’deki sütun harfini sayıya çevirme için ilk olarak menüye girmelisiniz. Menüye giriş yaptıktan sonra “Seçenekler” kısmına girin. Seçeneklere girdikten sonra ise sol tarafta “Formüller” butonunu göreceksiniz. Fomüllere tıklayın ve çıkan ekranda “R1C1 başvuru stili” seçeneğini işaretleyin. Bu kısmı işaretledikten sonra artık Excel tablonuzdaki sütunlarda rakamlara çevrilmiş olacak.

Excel sütun harflerini sayıya çevirme

Excel’deki sütun harfini sayıya çevirme işlemini yukarıda anlattık. Formüller kısmına gelerek R1C1 seçeneğini aktif ettikten sonra artık sütunlarınızdaki harfler yerini rakamlara bırakacak. Bu şekilde Excel’i çok daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sütun rakamlarını tekrar eski haline getirmek yani rakamları harflerle değiştirmek için yukarıdaki işlemleri tekrarlayın. Formüller sekmesine girdikten sonra R1C1 başvuru stilindeki onay tikini kaldırın. Yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı