Editörün SeçimiOyun

Fortnite, Uyuşturucu Gibi Bağımlılık Yaratmak İle Suçlanıyor

Epic Games tarafından piyasaya sürülen Fortnite, dünya üzerinde en çok oynanan sanal, co-op oyunları arasında yer almaktadır. Kanada’da bulunan Global News’in Cuma günü gözler önüne serdiği haberlere göre, bu oyunu oynayan insanlar, gündelik hayatlarında da oyunun etkisini sürdürüyor. Ciddi derecede insanların gündelik yaşamlarını da etkileyen bir oyun olması sebebi ile Kanada’da bulunan Quebec Yüksek Mahkemesine bir ihbar yapıldı. Bu şikayeti doğrulayan ve ilerletmeye yönelik sunulan bir diğer tez ise ‘’ Oyuncular, bağımlılıklarını tedavi ettirmek zorunda kalıyorlar’’ oldu.

İnsan iradesini ele geçirmek ne derece mümkün?

Fortnite oyunu bağımlılığının getirdiği sonuçlar arasında, yapılan araştırmalara göre oyunu oynayanların birçoğu yemek yemiyor, duş almıyor ve artık gerçek yaşamın varlığının bilincinden çıkıyor.

Tüm oyunlar için zaman zaman çıkan bağımlılık tehlikesi haberleri bir kez daha gündemde. İnsan zihnini ve bilinçaltını kontrol edebilen kodların olup olmadığı henüz kanıtlanmış olmasa da, oyunların da tıpkı kimyasal uyarıcılar gibi beyinde dopamin hormonu salgılattığı ve ödül başarı hissi vererek tatmin yarattığı için kendisine bağladığı bir gerçek.

2017 yılında ilk olarak piyasaya sürülen Fortnite, 100’e kadar oyuncunun savaşmasına olanak sağlayan bir oyundur. 2018 yılına gelindiğinde ise oyun için harcanan 3 Milyar Doların meyvesini yemeye başlayan Epic Games, açıkladığı veriler doğrultusunda; dünya çapında 250 Milyon kullanıcısının olduğunu söyledi.

Oyun Tasarlanırken Psikologlarla çalışıldı!

Davanın sürdürülmesi konusunda etkin yer alan avukat Jean-Philippe Caron, AFP’ye dava ile ilgili sunduğu tezde ilginç şeyler söyledi. Caron, Epic Games’in oyunu geliştirme amacının eğlence veya insanların kafa dağıtmaları için olmadığını söyledi. Caron, oyunun, yapım şirketinin kendi sükselerini en üst seviyede tutmak ve gelirlerini arttırmak amacıyla oyunu oynayan oyunculara psikolojik olarak bir baskı yarattığını, oyunun bilinçaltına işleyebilecek bir şekilde tasarlandığını ve oyun tasarlanırken psikologlardan yardım alındığını söyledi.

Ayrıca Caron, Epic Games’i ürünlerindeki kötü davranışlara yol açabilecek riskleri, kullanıcılarına bildirmediği ve bir uyarıda bulunmadığı gerekçesiyle de suçladı.

Epic Games Beklemede

Epic Games, bu suçlamalara şu an için bir tepki vermedi, nasıl bir anti-tez sunacağı ise merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı