Editörün Seçimi

Hava Durumu Api Anahtarı Nedir?

Api, geliştirdiğimiz bir web sitesi veya uygulamaya başka bir uygulama veya web sitesinin bir veya birden fazla özelliğinin aktarılmasına olan sağlayan yapıdır. Sahip olduğunuz kişisel blogunuzda hava durumunun yer almasını isterseniz, hava durumu servis sağlayıcıları tarafından verilen api key ile istediğiniz bölüme hava durumu ekleye bilirsiniz. Api anahtarı da  bu bilgileri çekmenize yarayan özel bir anahtardır. Sisteme erişim sağlaya bilmek için bu anahtar ile doğrulama yapılmaktadır.

Mobil uygulamalarımızda da sistem benzer şekilde çalışmaktadır. Uygulama içerisine yerleştirmek istediğimiz bir hava durumu raporunu, hava durumu servis sağlayıcısından alacağımız bir api key ile çekebiliriz. Api keylerin kontrolü her zaman servis sağlayıcısına bağlıdır. Çekmiş olduğunuz veriler, durdurulabilir, fazla istek göndermeniz durumunda engellene bilir. Ücretli ve ücretsiz olarak api key bulabilirsiniz. Google bazı servislerinde ücretsiz api anahtarı sunarken bazı servislerinden de ücret talep etmektedir. Sitenize veya uygulamanıza eklemek için bir birinden farklı api bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

bu iki servisten api çekebilirsiniz. Dökümanlarına siteye giderek ulaşabilir ve kendi platformunuzda kullanabilirsiniz. Oluşturduğun apilerin çalışmaması durumunda karşı taraftan erişiminizin engellenmiş olabileceğini bilmeniz gerekir. Bu durumda yapmanız gereken, yeni bir key oluşturmak veya servis sağlayıcınızı değiştirmek olabilir. Çok fazla istek atılması durumunda servis sağlayıcıları erişim engeli atabilmektedir. Bu sebepten ücretli api kullanmanız gerekebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı