Editörün SeçimiSosyal Medya

Instagram’ın Karanlık Yüzü

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan Instagram, nihayet tüm kullanıcıların beklediği ‘’Karanlık Mod’’ özelliğine kavuştu.

 

Instagram, gelen iOS 13 güncellemesi ile artık kendisini karanlığa çekebiliyor. Apple çıkarttığı iOS 13 sürümü ile Instagram’ın ara yüzünü karanlık yapabiliyordu. Instagram ise iOS 13 güncellemesinin getirdiği bu özelliği desteklemek amacıyla kendi yazılımlarını da güncelleyerek, bu özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışmasına destek verdi.

Siyah ara yüze sahip olan Instagram, kullanıcıları tarafından da oldukça beğenildi. Karanlık mod ile artık kullanıcılar hikayeleri daha rahat bir şekilde görebiliyor.  Bir diğer konu ise sosyal medyada sıkça yapılan ‘’Dark side of Instagram’’  paylaşımları oldu. İnsanlar, Instagram’ın bu yeni tasarımını mizahi bir dile dökmeyi de unutmadı.

Android İşletim Sisteminde Instagram Karanlık Mod

Instagram her zaman için iOS sürümlerinde daha kararlı oldu. Bütün yeniliklerin test aşamaları bittikten sonra, ilk önce iOS işletim sistemine sunulmakta, tıpkı karanlık mod seçeneği gibi. Eğer Android  işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, Instagram’ı karanlık mod ile kullanma seçeneğini sadece Google Play Store ayarları üstünde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise; Google Play Store’den karanlık moda geçirdiğiniz Instagram’ı eski haline, tekrar Google Play Store ayarlarını kullanarak döndürebilirsiniz. Bunun sebebi ise, Instagram şu an için Android işletim sistemlerine karanlık mod eklentisini sunmamasıdır.

Android’de Instagram Nasıl Karanlık Mod Yapılır?

Takip etmeniz gereken işlemler aslında çok kolaydır. Yapmanız gerekenler;

 • Google Play Store’u açın.
 • Sol üst köşede bulunan 3 çizgiye dokunun.
 • Çıkan yerde, uygulamalarım ve oyunlarım menüsüne gidin.
 • Çıkan menüde Instagram uygulamasını bulun ve dokunun.
 • Karşınıza gelen sayfayı aşağı doğru kaydırın.
 • Beta sürümüne katılma yazısını göreceksiniz. Gördüğünüzde dokunun.
 • En fazla 20 dakika kadar beklemeniz gerekecek.
 • Ardından tekrar uygulamalarım ve oyunlarım menüsüne gidin.
 • Instagram’ı tekrar bulun ve dokunun.
 • Güncelleme geldiği bilgisi ile karşı karşıya kalacaksınız.
 • Yükle, seçeneğine dokunun.

Evet bu işlemleri yaptıktan sonra artık, Android cihazınız Instagram’ın karanlık moduna uyum sağladı. Bunları yaptıktan sonra şimdi de, cihazınızı karanlık moda yönlendirmeniz gerekecektir. Cihazınızı karanlık moda yönlendirmek için ise;

 • Telefonunuzun ayarlar bölümüne gidin.
 • Arama bölümüne Gece Modu yazın.
 • Karşınıza gelen ayarlardan ‘’Gece Modunu’’ aktif hale getirin.

Bu ayarları da yaptıktan sonra rahat rahat Instagram’ı karanlık modda kulanabilirsiniz.

Fakat  Android Cihazınızın sürümü Android Pie(9.0) ve daha üstü sürümlerde olması gerekmektedir. Ayrıca cihazınızın ayarlarında da Gece Modu özelliğinin bulunması şarttır.

Bu Gece Modu Özelliği de Ne Böyle?

’Gece modu’’ veya ‘’Karanlık Mod’’ olarak bilinen özellikler, nedense çoğu insanın daha çok hoşuna gidiyor. Peki bunun sebebi ne?

İlk olarak telefon üreticileri son zamanlarda OLED,AMOLED ekran panelleri kullanıyor. Bu ekran panellerinin, klasik LCD Panellere göre insanın gözünü daha çok yorduğu bilinmektedir. Fakat OLED ve AMOLED ekran panelleri, siyah piksel tonlarında daha başarılı bir performans elde edebiliyor. Bunun teknolojik olarak açıklanması ise şöyle; LCD panellerde koyu renkli bölgeler ile açık renkli bölgelerin parlaklık her daim aynı olmak zorunda. Yeni nesil ekran panellerinde ise siyah ve koyu renkli alanlar için ekran parlaklığının otomatik olarak değiştiğini görebiliriz. Bu otomatik olarak değiştirme işle telefonun sürekli ekranıyla olan ilişkisinde bir dinamik barındırıyor ve bu dinamik durum telefonun bataryasının da çok fazla kullanılmasına sebep oluyor. Yani kısaca karanlık modda, telefonun bataryasının ömrü uzatılmış oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı