Editörün Seçimi

İp Yenileme Komutu

İp Yenileme İşlemi Nedir? Neden Yapılır?

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile beraber, bilgisayarlarında artık çalışma alanlarının genişlemesi ve buna paralel bir şekilde internet denilen alanın hızlı bir şekilde büyümesi bilişim teknolojileri açısından önemli bir değişim olarak kabul edilmektedir. İlk bilgisayarlar olan komodor ile sadece e-posta gönderilebilen internet ağları artık alışveriş dâhil birçok ihtiyacın giderildiği alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple internet üzerinde gezinmek ve dahi birçok işlemi yapabilmekte kolaylaşmış, hatta mobil telefon teknolojisinin gelişmesi ile internet adeta insanların cebine kadar girmiştir. Ancak internete bağlanan her aletin sahip olduğu bir numara vardır. Bu aslında bilgisayarların veya telefonların sahip olduğu kimlik numarası gibidir. Adına Internet Protocol (IP) adresi denilse de, bu adres bilgisayarın ve telefonun nereye bağlı olduğunu ve hangi internet servis sağlayıcısından internete bağlandığını göstermektedir. Tabi bu IP adresi denilen adreslerin birde değiştirme ve yenileme meseleleri vardır.

Genellikle IP adresi denilen adresleri değiştirmenin iki sebebi vardır. İlki gizlilik ikincisi daha iyi bir internet bağlantısıdır. IP adresi denilen adresler bilindiği gibi kimlik numarası gibi bir numaradır ve kullanan kişinin bilgisayarından tutun bağlandığı bölgeye kadar tüm bilgileri vermektedir. Bu bilgileri saklamak veya internet üzerinde anonim olmak isteyen birçok kişi bu adreslerini gizlemektedir. Genellikle Deep Web alanına giren bazı korsanlar ve internette gizlilik kaydı gerektiren işlemleri yapan kişiler bu adreslerini gizleme gereği duyarlar. Çünkü bir suç unsuruna denk gelirlerse, ileri de kanun ile sıkıntı yaşamamak adına bu adres değişikliğini yapmayı elzem görürler. Aynı zamanda girdikleri adreslerin veya bölgelerin belli olmaması adına da birçok kişi bu değişikliği yapmaktadır. Özellikle sosyal medya üzerinden çok bilinmek istemeyen insanların bu yöntemleri kullandıkları bilinmektedir. Sizlere bu makalemizde Ip Yenileme İşlemi nedir onu kısaca anlatacağız. Bu yöntemlerin bazıları IP yenilemeye yaradığı gibi bazıları da kısa süreli önlemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Komut İle İp Yenileme

Bilgisayarlar üzerinde IP Yenileme İşlemi komut ile de yapılabilmektedir. Ancak bu yenileme işlemi çok etkili olmamakla beraber, saklanma ihtimalini ortadan kaldırmamaktadır. Çünkü yapılan bu işlem sadece servis sağlayıcının farklı bir yere gitmesini sağlamakla beraber internete bağlanılan bölgenin değişmemesine sebep olmaktadır. Yapılması gereken işlem ise basittir. Modeminizi açıp kapadıktan sonra başlat menüsüne giriyorsunuz. Ardından aşağıdaki kutucuğa cmd. exe yazıyorsunuz. Bir DOS komut sistemi penceresi açılacaktır. Oraya girip cd .. Yazdıktan sonra enter tuşuna basıyorsunuz. Ardından ipconfig/flushdns komutunu yazmanız yeterli olacaktır. Ancak bu değişiklik sadece yeni bir ip numarası almanızı sağlayacaktır. IP adresinizi gizlemeyecektir.

Proxy veya VPN İle İp Yenileme

Çeşitli Proxy veya VPN geçit programları ile de bu IP yenileme ve gizleme işlemi yapabilirsiniz. Ancak bunun için kesinlikle bir SOCKS5 veya SOCKS4 portunda Proxy adresine ihtiyacınız vardır. Bu Proxy adresi başka bir ülke veya bölgede olan canlı internet hattı adresidir. Bu adresi kendi bilgisayarınızın internet kartına tanımladığınız vakit, bilgisayarınız kendi internet bağlantısı üzerinden değil tanımladığınız bu adres üzerinden internete girecektir. Dolayısıyla sizi araştıran birisi sizin gerçek adresinize değil, tanımladığınız bu adrese ulaşacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı