Editörün SeçimiOyun

Japon Oyuncular Neden Xbox Almıyor?

90’lı yıllarda Microsoft gibi büyük bir gücün yeni bir oyun konsolu ürettiğini duyan oyun endüstrisi şüphelenmeye başladı. Çünkü Microsoft donanımlarıyla değil yazılımlarıyla bilinen bir şirketti.

20 yıl kadar sonra Xbox; Microsoft’u Sony ve Nintendo’ya yani Japonya’ya  karşı rakip bir konsol haline getirdi.

Microsoft’un Xbox için tüketicilerini etkileyemediği sadece bir pazar vardı o da teknoloji devi olan Japonya’ydı.

Microsoft 2001 yılında Xbox’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunseverlerin beğenisine sunduğunda Japonya oyun endüstrisinde dünyada önde gelen güç konumundaydı.Nintendo, Sega ve Sony olmak üzere 3 büyük konsol yapımcılarıyla birlikte en iyi geliştiricileri de elinde bulunduruyordu.Yani Xbox onlar için çok da farklı bir ürün değildi.

Böylece Microsoft, kendi ülkesinde büyük başarılara imza atmış olan Xbox’ı Japonya’ya pazarladığında 3 büyük zorluğa karşı da meydan okudu. İlk olarak Japon geliştiricileri oyun üretmek için ikna etmeye çalıştı. Bununla birlikte tüketicilerin ilk yayındaki büyük tasarımlara karşı şüphelerini gidermek için çalışmalar başlattı ve tatil dönemlerinden sonra kaybedilen satışlara karşı etkin bir pazarlama stratejisi izledi.

Günümüzde hala Microsoft, Japonya’da konsol piyasasında etkin olabilmek için savaş veriyor. International Data Corporation’dan alınan bilgilere göre, 2019’un ikinci çeyreğinde tüm dünyada satışa sunulan  46.9 milyon Xbox Ones’ın sadece % 0.3’ü Japonya’da.

GamesBeat baş yazarlarında Dean Takahashi; Japonya video oyunları için çok büyük bir pazar olsa da Microsoft’un Japon müşterilerine güvenmediğini belirtti.Yine Takahashi: “Japonya hala bir problem fakat milyon dolar kazanmak için onlara ihtiyaçları da yok.” dedi.

CNBC’ye konuşan Xbox yapımcıları da yine Japonya’nın global oyun piyasasının çok büyük bir parçası olduğunu belirtti.

Microsoft’un oyun üreticileri başkan yardımcısı Phill Spencer da yaptığı bir konuşmada: ” Japonya’nın önde gelen oyun üreticilerine global ve ev yapımı içerik getirmeyi sözü veriyoruz.” dedi.

Japon oyun müptelaları Sony’nin PlayStation’ını veya Nintendo’nun Switch’ini  tercih ederken; Microsoft da Japon rakipleriyle olan stratejisini değiştiriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı