Editörün Seçimi

Modem Şifreleri Değiştirme

Yaygınlaşan internet kullanımı kendi içinde de önemli bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bu sebepten internet üzerinde kullandığımız tüm cihazlarımızı iyi bir şekilde şifrelemek gerekir. İnternet modem şifrenizin birileri tarafından öğrenilmesi çok sıkıntılı bir durum haline gelebilir. Sizin internetinize bağlanan kişiler yasadışı işler yapabilir veya internet hızınızın düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden modem şifreleri çok önemli ve kişisel şifrelerdir. Modem şifrelerini zaman zaman güncellemeli ve arayüz ayarlarından modeminize bağlanan cihazları incelemelisiniz.

Nasıl Modem Şifresi Değiştirilir

Öncelikle modem şifresi denildiğinde akla wifi şifresi geliyor olabilir. İkisi birbirinden farklı şeylerdir. Modem şifresi internet ağınıza bağlı kişilerin modem arayüzüne girmek için kullanması gereken bir şifredir. Wifi şifresi ise internetinize bağlanmak isteyen kişiler tarafından kullanılan bir şifredir. Modem ve wifi şifresi değiştirmek olarak ikisinide sizinle paylaşacağım. Modem şifresinin öğrenilmesi tehlikeli bir durumdur. Çünkü modeme bağlanan tüm cihazlara erişim sağlana bilir ve bu cihazlara loglar gönderilebilir. Bu sebepten modem şifresi güvenliğini iyi bir şekilde almalısınız. Modem arayüzüne girerek şifre değiştire bilirsiniz. Modem arayüze ip öğrenmek için Başlat>Çalıştır>Cmd>ipconfig komutunu kullanabilirsiniz. Açılan siyah ekranda yazan varsyılan ağ gecidi sizin arayüz ipniz olacaktır. Modem şifresi değiştirme adımları;

 1. Modem Arayüzüne Giriniz (Örnek: http://192.168.1.1)
 2. Giriş Yapınız
 3. Bakım Kısmına Tıklayınız
 4. Kullanıcı Hesabı Kısmına Tıklayınız
 5. Formu Doldurun
 6. Kaydedin

Modem şifresini bu altı adımı kullanarak değiştirebilirsiniz. Modem şifrenizi güçlü bir şifre yapmanız sizin için olacaktır. Güçlü şifre oluşturmak için şifre oluşturma araçlarını kullanmanız en iyi şifreyi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Wifi Şifresi Değiştirme

Modem şifresini değiştirmiz gibi wifi şifremizi de sık sık güncellemeliyiz. İnternetimize bağlı kişilerin yapacağı yasadışı işlemlerden suçlanmamak için wifi şifremizi güvenmediğimiz kişilere vermemiz gerekir. Birçok bilişim suçu farklı modem ve bilgisayarlara sızarak kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

 1. Modem Arayüzüne Giriniz (Örnek: http://192.168.1.1)
 2. Giriş Yapınız
 3. Ağ Ayarlarına Tıklayınız
 4. Kablosuz Seçeneğine Tıklayınız
 5. Güvenlik
 6. Yeni Şifreyi Giriniz
 7. Kaydediniz

Bu adımları uygulayarak wifi şifresini değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda modem şifresi için kullandığımız şifre oluşturma araçlarını wifi şifresi oluştururken de kullanabilirsiniz. Zor şifreler kullanmak oldukça önemli bir durumdur. Aksi halde insanlar internetinizi kullanabilir ve modem şifrenizden cihazlarınıza erişebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı