Gündem

100 Bin KOBi’ye Nefes Kredisi!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında başta Ekonomik İstikrar Kalkanı adıyla pek çok destek paketi devreye girdi. Bütün bu destek paketleri ile birlikte bir müjde de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’den geldi. TOBB, 100 bin KOBİ’yi ekonomik açıdan rahatlatmak için ‘Nefes Kredisi’ni devreye aldı. TOBB toplam 6 milyar lira kredi fırsatı sunacak. Azami 100 bin liralık kredide faiz oranı ise yüzde 7.50 olacak.

Nefes Kredisi nedir? Başvuru nasıl yapılır?

TOBB Nefes Kredisi’ TOBB, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğiyle hayata geçirilerek imzalar atıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da hızlanacak. İşte bu bilinçle, bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri TOBB camiası olarak gece gündüz demeden çalışıyoruz. Özel sektörümüzün yaşadığı sorunları Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza aktarıyoruz. Çözüm yolları bulmak için hükümetimiz çabalamaktadır” şeklinde konuştu.

Ayrıca Hisarcıklıoğlu ‘Birçok küçük işletmemiz haftalardır kapalı durumda. İhracatta, üretimde, hizmetlerde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bu projeyle bankalar ve TOBB, üyelerimize kısa sürede 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlayacak. İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanımıza anlattık. ‘Yürüyün, biz Hazine destekli KGF kefaletiyle arkanızdayız’ dediler. Ticaret Bakanımızdan izin istedik, ‘Arkanızdayım’ dedi. “Kamu bankalarıyla Nefes Kredisi daha da güçlenecek. Faiz oranı yüzde 7.50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin lira ile 100 bin lira arasında değişebilecek. Bizim için önemli olan kısmı şu, 2020 yılında anapara ve faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz 2020 yılı için bankanın yolunu unutacak, krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin yüzde 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.”şeklinde ifadelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, bir özel bankanın projeye olan desteğiyle alakalı ‘’Yüzde 7.50 gibi oldukça düşük bir faiz oranıyla özel bankaların da kredi verebileceğini herkese gösterdi” dedi.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de bu süreçte KOBİ’lerin yaşadığı sıkıntıları hatırlatarak, “KOBİ’lere işyerini açamadığı bu dönemde acil ve zaruri giderlerini karşılamak üzere nefes olmayı amaçladık. Üzerimize düşen sorumluluğu alıp bu süreci atlatabilmek için yılın tamamında geri ödemesiz 2021 yılında eşit taksitlerle geri ödenecek 50 bin lira ile 100 bin lira arasında yüzde 7.5 faizli bir imkanı ortaya getiriyoruz. En büyük gayemiz KOBİ’lerimize yeniden üretecekleri güne kadar nefes aldırabilmek” ifadelerinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı