Gündem

11 İlaç Daha Geri Ödeme Listesine Alındı! İşte O İlaçlar!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geri ödeme listesine alınan ilaçlar ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk; 7’si kanser, 4’ü MS tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı.

Bakan Selçuk; “Yeni SUT ile geri ödemesi yapılan ilaç sayımız 8.603’e ulaştı”
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) internet sitesinde Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını belirten Bakan Selçuk, “SUT’da yaptığımız düzenlemeyle; 4 meme kanseri, 2 hematolojik kanser, 4 Multipl Skleroz (MS) ve 1 lösemi tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Böylelikle geri ödemesi yapılan ilaç sayımız 8.603’e ulaştı.” ifadelerinde bulundu.

Son olarak geçtiğimiz haftalarda ise Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre koronavirüs için gerçekleştirilen tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacak. Aynı zamanda koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da SGK’nin ödeme listesine eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişikliğe gidildi ve ‘acil hal’ yeniden tanımlandı.Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacağı ve korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK’nin ödeme listesine eklendiği açıklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ‘acil hal’ yeniden tanımlanarak;  “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir”şeklinde belirtildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geri ödeme listesindeki ilaçlarla ilgili yeni bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk,”4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” şeklinde açıklama yaptı.

Son olarak Milli Dayanışma Kampanyası hakkında konuşan Selçuk, “Biz sosyal devlet olma ilkesiyle vatandaşlarımıza her daim sosyal yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine sadece geçen sene 55 milyar lira sosyal yardım aktardık. Fakat bu kampanyanın da şöyle bir önemi var, bizim milli birlik ve beraberliğimizin sembolü oldu. Herkesin bu çorbada tuzu olacağının, bu dayanışmayı beraber sağlayacağımızın bir göstergesi oldu.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı