Gündem

12 Nisan’a Kadar Koronavirüste Gerileme Olmazsa Sert Önlemler Alınabilir!

Koronavirüsün yayılma hızı ve illerdeki yoğunluğuna bakıldığında, açıklanan verilere göre koronavirüsün yüzde 60’ı İstanbul’dan Anadolu’ya yayılmış durumda. 31 büyük şehire giriş çıkışların yasaklamasının ardından belirlenen kuluçka süresinin ise 12 Nisan’da sona ereceği biliniyor.

Büyük şehirler, Anadolu ve küçük iller tek tek izleniyor. Eğer kuluçka süresinin ardından da koronavirüs vaka sayısında azalma görülmezse daha farklı bir takım önlemler alınması bekleniyor. Duruma göre her şehir için farklı izolasyon kriterleri belirlenebilir. 12 Nisan’da incelenecek verilerde bir azalma saptanmadığı takdirde bir dizi yeni önlem alınması bekleniyor.

Küçük illerdeki sayının alınacak önlemler açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. Şehirlere giriş çıkışların yasaklanmasının ardından geçen kuluçka dönemini değerlendirmede Anadolu’dan elde edilecek verilerin de çok önemli olduğu biliniyor. Başta büyük şehirler olmak üzere pek çok il için daha sert önlemler alınabileceği ön görülüyor. Büyükşehirlerde gıda, enerji, sağlık gibi sektörler dışında sokağa çıkışların yasaklanması, şehir karantinalarının uygulanması, her şehre farklı izolasyon kriterlerinin belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması ya da sadece belli bölgelere izin verilmesi gibi fikirler üzerinde duruluyor. Kamu kurumlarında başvurulan esnek çalışmanın tamamen sonlandırılması konusu da gündemdeki konulardan biri.

Maske kontrolünün daha da artırılması, market girişlerinde zorunlu olarak maske dağıtılması, maskesiz olanlara ceza uygulanması, park ve sokak gibi alanlarda gruplar halinde bulunanlara güvenlik güçlerince müdahale edilmesi bekleniyor. Özellikle hizmet sektöründe çalışan fakat bu süreçte izinli sayılan 20-35 yaş grubunun sıklıkla dışarıda organizasyonlar ile bir araya geldiği iddia ediliyor. Evlerinde karantina altında bulunanların kuralları ihlal edip etmediğinin dijital uygulama ile takip edilmesi, ihlallerin devam etmesi halin öğrenci yurtlarında karantinaya alınması bekleniyor.

Bir yandan da ülkemizde aşı ve ilaç çalışmaları süratle devam ediyor. Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden beri sıkı ve ciddi tedbirlerin alınmasının vaka sayısını belirli bir kontrolde tuttuğu biliniyor. Fakat oldukça önemli olan kuluçka süresinin 12 Nisan’da sona ermesiyle birlikte verilerde ne gibi değişmeler olacağı, vaka sayılarının azalmaması halinde ne gibi ciddi önlemler alınacağı ise merakla bekleniyor. Öte yandan vaka sayısıyla birlikte 12 Nisan ve sonrasında ölüm sayılarının artıp artmayacağı da merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı