Gündem

14 Nisan Koronavirüs Can Kaybı ve Vaka Sayısı Açıklandı!

T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen verileri açıkladı. 14 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayıları bugün de akşam saatlerinde açıklandı. Bugün itibariyle Türkiye’de koronavirüsten 107 ölüm daha gerçekleşti. Böylece koronavirüs nedeniyle toplam can kaybı 1.403  oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının ise 4.062  olduğunu belirtti. Toplam vaka sayısı 65.111 oldu.

Bir yandan da koronavirüs aşısı ile ilgili tüm dünya ile birlikte ülkemizde de çalışmalar son hızla devam ediyor. Aşı çalışmaları ile ilgili pek çok gelişme yaşandı. Ancak bugün yapılan açıklamaya göre Koronavirüsün  tüm gen haritası çıkarıldı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, aşı geliştirme çalışmalarında kritik önem taşıyan Corona Virüsünün tüm gen haritasının çıkarıldığını açıkladı.

Rektör Çalış Twitter üzerinden, ”Üniversitemiz Aşı Araştırma Merkezi ERAGEM’de Covid-19 Hastalığı virüsünün tüm gen haritası çıkarıldı. Aşı geliştirme çalışmaları için kritik öneme sahip olan bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlayan Prof.Dr.Aykut ÖZDARENDELİ ve ekibimizi tebrik ediyorum.Bütün dünyayı etkileyen bu pandemide ülkemizde dolaşımda olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılması aşı geliştirme çalışmaları ve ileri araştırmaların yapılabilmesi için oldukça önemlidir.Rektörlük olarak bugüne kadar olduğu gibi bunda sonra da araştırmacılarımıza her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, daha önce virüsü izole etmeyi başarmıştı. T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu haberi önce basın toplantısında duyurmuş sonrasında ise twitter üzerinden ”Aşı çalışmaları için öncelikle başarılması gereken, virüsün izole edilmesiydi. İki bilim adamımız bunu başarmış durumdalar.” şeklinde açıklamıştı.

Öte yandanResmi Gazete’de yayımlanan karara göre koronavirüse yakalanan ve  01 Mart 2020 tarihinden itibaren tedavi gören tüm kişilerin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın tedavileri ücretsiz olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre; T.C. Sağlık Bakanlığı’nca  dağıtımı yapılan test, koruyucu ekipman ve ilaçlardan yararlanmada söz konusu ’Tasarruf Kararnamesi’ hükümlerinden muaf tutulduğu açıklandı. Muafiyet kapsamında; koronavirüsten korunmaya yarayacak ve kullanımı tavsiye edilen her türlü kişisel koruyucu ekipman, hastalık tespit edilmesinde kullanılan testler, kitler ile bu malzemelerin  kullanılmasına ilişkin ekipman, hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere merkezi olarak temin edilen ilaçlar yer aldığı belirtildi.

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı