Gündem

15 Nisan: Meteoroloji’den Şiddetli Yağmur ve Fırtına Uyarısı!

15 Nisan hava durumu raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Tahminlere göre yurdun kuzey ve batı kesimleri için yağmur uyarısı yapılırken, Edirne ve Kırklareli’de yoğun şiddetli yağış beklendiği açıklandı. Bununla birlikte yağışların İstanbul, Ankara ve İzmir’de de görülmesi bekleniyor. Marmara bölgesi genelinde ise şiddetli poyraz ve fırtına gün boyu etkili olacak.

İç Anadolu’da da yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan rapora göre; Ülkenin kuzey ve batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Konya, Karaman, Niğde, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale çevrelerinin sağanak yağışlı. Rüzgarın  genel olarak  güney ve güneybatı zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Üç büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle;

  • İSTANBUL °C, 11°C – Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı
  • İZMİR °C, 21°C – Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı
  • ANKARA °C, 19°C- Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

Öte yandan Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde 4 Nisan’da başlayan yangın hala söndürülemedi.  Yangında, büyük bölümü nükleer facianın ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı belirtildi. Yangının Çernobil Nükleer Santrali’nden sadece bir kilometre uzakta olması radyasyon riski oluşturuyor ve bu durum endişeye sebep oluyor. Yangın alanında radyasyonun normal seviyenin14 kat üstüne çıktığı açıklanmıştı. Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangından etkilendiği belirtildi. Yangın alanında radyasyonun 14 kat artmasına rağmen Kiev’deki radyasyon seviyesinin normal seyrettiği belirtilmişti.

Sürmekte olan yangının 1986 tarihindeki gibi bir faciaya sebep olmasından, bölgeyle birlikte yağışlar ile radyoaktivitenin yeniden artmasından endişe duyuluyor. Söndürülemeyen yangının, havada radyasyon yayılmasına sebep olduğu biliniyor. Radyasyon yayılımı sebebiyle Türkiye’de 15 Nisan Çarşamba günü etkili olacak ve Ukrayna üzerinden gelecek yağış sebebiyle dışarıda bulunulmaması konusunda uyarılar yapılmıştı. Bu durumun ne ölçüde gerçek olduğu konusunda gün içerisinde uzmanlardan görüş ve bilgi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı