Gündem

17 Mayıs Türkiye Koronavirüs Ölüm ve Vaka Sayısı Açıklandı!

Her gün merakla beklenen, 17 Mayıs’a ait koronavirüs verileri paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı verilere bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 44
  • Bugünkü test sayısı: 35.369
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.368
  • Toplam ölüm sayısı: 4.140
  • Toplam test sayısı: 1.624.994
  • Toplam vaka sayısı:149.435
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %3
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.825

Bakan Koca; gün içinde yaptığı paylaşımla bugün sokağa çıkacak olan 65 yaş ve üstünü ‘Koronavirüse karşı başarımızda, 65 yaş üstü olarak, evde kaldığınız günlerin rolü büyük. Çıkıp, biraz soluklanmak hakkınız. Bugün saat 12.00-18.00 arası sokaklar sizin. Kendinizi korumak için maske takmayı sakın ihmal etmeyin. Ve 1,5 metre sosyal mesafe kuralına mutlaka uyun.’şeklinde uyardı.

Normalleşme takviminde en önemli konulardan biri de hastanelerin normal işleyişine dönmesi şüphesiz. Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı normalleşme takvimine bakıldığında 1 Haziran’dan itibaren hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin gevşetilmesi planlanıyor. Pandemi hastanelerinin sayıları kademeli olarak azaltılıp hastaneler normal hasta kabul etmeye başlayacak. Sağlık sektörünün ise Cumhurbaşkanlığı’ndan ve Sağlık Bakanlığı’ndan SUT fiyat artışlarının her yıl makul düzeye endekslenmesini, 3 aylık dönem için geçmiş bir yılın SGK faturalarına göre ödeme yapılmasını ve hijyen tedbirleri nedeniyle artan giderler için destek istediği belirtildi.

Öte yandan Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bazı illerde yapılan toplu iftarlar ve taziye, nişan gibi kalabalık ortamlarda bir araya gelen kişi sayısına bağlı olarak vaka sayısında artış gözlemlendi. Bunun üzerine uzmanlar; Acıyı paylaşayım derken çoğaltmayın” ifadelerinde bulundu.

Bilindiği üzere iki gün önce Kahramanmaraş’ta bir nişan töreninde 81 kişiye koronavirüs bulaştı. Bir önceki gün ise Kayseri’de Covid-19 hastası bir kadının taziyeye gitmesinin ardından 30 ev karantinaya alındı. Bunun üzerine Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel; “Durum iyiye giderken tedbirlere azami önem vermeliyiz. Bu sebeple kalabalıklar oluşturmaktan kaçınmamız gerekiyor. Sosyal mesafe ve maske kullanımından asla vazgeçmeyeceğiz. Taziye için bile olsa kalabalık oluşturacak şekilde bir araya gelmek bu tedbirlere aykırı davranmaktır. Acıyı paylaşmak isterken o acıyı başkalarına da yayıyor olabiliriz. Eğer tedbirlere devam edersek haziranda daha iyi şeyler konuşuyor olacağız.”ifadelerinde bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise; “Bu çok riskli. Bu hastalığı size bulaştıracak olanlar tanımadıklarınız değil genellikle. Tam tersi dostlarınız, komşularınız, arkadaşlarımız ve akrabalarınız. Yani sofrasını veya taziyesini paylaştığınız kişiler. Salgın tehlikesi devam ediyor. İftarı da sadece hane halkınızla yapın. Ev dışındakilerle temas güvenli değil. Bu risk göze alınmaz. Virüs affetmiyor. Çok kolay bulaşıyor. Virüsü ciddiye almayan nice insan hastalandı ve niceleri de öldü.” şeklinde açıklama yaptı.

Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Orhan Yıldız da konuyla ilgili “İftar da sahur da dahil her türlü sosyal organizasyon bulaştırıcılık açısından çok riskli. Aile arasında bile olsa söz, nişan da aynı şekilde. Taziyeler için de geçerli. Kalabalık oluşturmak kesinlikle riskli. Şu anda salgınla mücadelede iyiye doğru gidiş var. Ama bu gidişin devam edeceğine dair garanti yok. Bu tür dikkatsizlikler bulaşıcılığın artmasına, bu zamana kadar elde edilmiş başarıların heba edilmesine yol açar.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı