Gündem

18 Bin Sözleşmeli Sağlık Personeli Alınıyor

Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası 32 Bin Sağlık Personelinin alınacağı ve  sağlık personellerine ek ödemelerin 3 aylık ve  tavan olarak yüzde yüz olacağı bildirimişti.

Son Dakika bilgisine göre,18 bin sözleşmeli sağlık personelinin alınacağı netleşti.

Sağlık Bakanlığı’nca 11,000 hemşire, 1.600 ebe, 4.687 sağlık teknisyeni, psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimci, diyetisyen, fizyoterapist, iş/uğraşı terapisti, dil/konuşma terapisti alınacak.

Son gelişmelere bakacak olursak da, Çin’de koronavirüs tedavisinde kullanılmış özel bir ilaçtan bahseden Bakan Koca, ilacın Çin’den getirtildiğini Türkiye’de de kullanılacağını açıklamıştı.

İlaç Ambulans ile 40 Şehre Dağıtıldı

Bakan Koca, “Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı. Yeni ilaçlar, yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacak.”şeklinde açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Aşı Enstitüsü’nün koronavirüse karşı aşı geliştirmek için çalışmaya başladığı açıklandı. Umut verici her çalışmayı destekleyeceklerini belirten Koca, Maliye Bakanlığı’nın fon oluşturmaya hazır olduğunu da söyledi.

Bugün yapılan bilim kurulu toplantısına ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. Koronavirüs tatilinin uzayıp uzamayacağı ise bu toplantıdan sonra belli olacak.

Her fırsatta yaşlılarımızın virüsten korunmak için evlerinde kalmalarını rica eden Koca, ‘hayat eve sığar’ çağrısını sık sık vurgulamaya devam ediyor. İyileşen bazı vakalar olduğu da bildirildi. İyileşen hastaların sayısının fazla olduğu da açıklandı. Bugün itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç alındığı iddiası vardı, bu ilaç da bu sabah Çin’den getirildi. İlaç  yoğun bakımdaki hastaların tedavisinde kullanılmaya başlandı. Sağlık personellerinin içinde de pozitif vakalar olduğu da belirtilmişti. Ayrıca Bakan Koca bugün, Japonya Ankara Büyükelçisi ile bir araya geldiğini duyurdu. Koca, ‘Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Bay Akio Miyajima ile Bakanlığımızda bir araya geldik. Koronavirüs tehdidine karşı yapılacak çalışmalar başta olmak üzere, insanlığın ortak yararı ilkesiyle geliştirebileceğimiz çalışmaları ele aldık. Bilgide, tecrübede birliktelik içinde olacağız.’ şeklinde açıklama yaptı. Dün gece saatlerinde ise Bakan Koca gençlere şöyle seslenmişti; “Şimdiki Gençler… Söze böyle başlayanların eline bugünlerde koz veriyorsunuz. Koronavirüs konusunda fazlasıyla dikkatli olmanızı bekliyorum. Hayat demek, hareket demek. Eyvallah. Fakat bir süreliğine başka bir moda geçiyoruz. Özgürlük evimizde. HAYAT EVE SIĞAR.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı