Gündem

19 Mayıs’ta 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Her hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda da uygulanıp uygulanmayacağı merak edilen konulardan biri. Bugünkü Kabine Toplantısı’nda 19 Mayıs için 4 günlük sokağa çıkma yasağı kararı alınabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans yöntemiyle toplanıyor. Kabine’nin bugün de normalleşme ile ilgili pek çok adımı karara bağlayacağı belirtildi.

AVM ve berberlerin açılmasının yansımaları, 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma izninin devam edip etmeyeceği, 24 ilden bazılarından seyahat yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı, 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı’nda uygulanması beklenen 4 günlük sokağa çıkma yasakları toplantıda değerlendirilecek.

 • Normalleşme süreciyle ilgili pek çok ayrıntı belli olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bakanlıklarla ile hazırladığı 4 aşamalı normalleşme planına göre; hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının Ramazan Bayramı bitimine kadar devam etmesi bekleniyor.
 • Bayram sonrası iyileşmeye göre sokağa çıkma yasağı uygulamasının Haziran ayında sonlanması planlanıyor. 16-19 Mayıs ve ramazan bayramının yer aldığı 23-26 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı uygulanması planlanıyor.
 • Telafi eğitimlerinin ise Ağustos ayında yapılması planlanıyor.
 • Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin, koronavirüs salgını sonrası normal hayata dönmek için 4 aşamalı bir normalleşme planı öngördüğü belirtiliyor. İlk aşama 11 Mayıs’ta başlıyor. Normalleşmenin ikinci aşamasının ise 27 Mayıs-31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşmesi bekleniyor.
 • Restoranlar, kafe ve lokantalar normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayının ortasında açılacak. Restoranlarda maske ve mesafe kuralının zorunlu olacağı, sandalye sayısının azaltılacağı belirtiliyor.
 • Sosyete pazarları hariç tüm Pazar yerleri 11 Mayıs’ta açılacak. Sosyete pazarlarının ise Haziran ayının başında açılması bekleniyor. Genelgeyle, il, ilçe ve beldelerdeki pazar yerlerinde, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Söz konusu malzemelerin 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren geçerli olmak üzere pazarlarda satışına izin verilecek.
 • 65 yaş ve üstü ilk kez yarın 11.00-15.00 saatleri arasında yürüyüş mesafesinde olmak şartı ile sokağa çıkabilecek. 65 yaş ve üstünün Ramazan sonrasında ise hafta içi de dışarı çıkması bekleniyor. Haziran ayında ise kısıtlamanın tamamen kalkması bekleniyor.
 • İç hat ve dış hat uçuşların 28 Mayıs’ta kademe kademe başlayacağı belirtiliyor. İlk aşamada ise uçuşların 19 ülkeye olması planlanıyor.
 • Ayrıca Yurt dışı uçuşlarda yolculara, pasaport gibi seyahat karnesi çıkarılacağı belirtildi. Söz konusu  karnede yolcuların gittikleri şehirler, kaldıkları yerler, kaç gün kaldıkları ayrıntılı olarak yer alacak. Herhangi bir vaka durumunda ise yolcunun kaldığı yer, çevresinde temas ettiği kişiler bu kapsamda hızla saptanabilecek.
 • Spor salonlarının da haziran ayının son haftası açılması bekleniyor. Sürücü okulları, dans okulları, futbol ve basketbol okullarının ise ikinci aşamada açılması planlanıyor.
 • At yarışlarının haziranda başlaması bekleniyor.
 • Diş hekimlerinin ve fizyoterepistlerin 1 Eylül’de göreve başlayacağı belirtiliyor.
 • Sürücü kurslarının uygulama sınavında bir arabada sürücü adayıyla birlikte denetmen olarak görev yapan kişi  sayısının ise azaltılacağı belirtiliyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı