Gündem

1999’dan Önce Sigorta Girişi Olanlar Dikkat!

Pek çok kişiyi ilgilendiren konuların başında emeklilik geliyor. Emekli olmak isteyenlerin sorguladıkları 3600 günden emekli olmak konusunda en dikkat edilmesi gereken husus bilindiği üzere  kişinin sigorta girişidir.

Kadın ve erkek çalışanda sigorta girişi değişiklik gösterir. 1999 yılından önce sigorta girişi yapanlar 3600 günlük prim sayısının tamamlanması üzerine emekli olurlar.

Bilindiği üzere 1999 yılından önce sigorta girişi olanların emekli maaşları 2000 yılından sonra sigortalı olanlara göre daha fazladır. 1999 yılından önce sigorta girişi olanların emekli maaşları 1600 TL olarak belirleniyor.

1999’dan Önce Sigorta Girişi Olanlar Daha Avantajlı

1999 yılından önce sigortalı olanlar erken emeklilikten yararlanabiliyorlar.

  • Diğer avantajlar ise şu şekilde;
  • Erken emeklilikten faydalanılabilir,
  • Çalışma hiç bırakılmadıysa 3600 günlük prim ödemesi süresi tamamlanmış sayılır,
  • 3600 günlük prim süresi tamamlanıldığı halde erken emekli olunabilir.

1999’dan Önce Sigorta Girişi Olanlar İçin Erken Emeklilik

1999’dan önce sigorta girişi olanların maaşları 2000 yılında sigorta girişi yapanlara göre daha fazladır. Sigorta girişi 1999 yılında olan fakat 3600 günlük prim ödemesinde eksiklik olan kişiler erken emekli olamamaktır. Emekliliğin olabilmesi için eksik olan prim ödemelerinin tamamlanması gerekir.

1999’dan Önce Sigorta Girişi Yapanların Sigorta Grupları

SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR 1999 yılından önce sigorta girişi olanların gruplarıdır. 3600 günlük prim ödemesinin tamamlanması ile emekli olan gruplar sırası ile,

  • SSK(4A)
  • Emekli Sandığı (4C)
  • BAĞ-KUR (4B) dur.

3600 günlük prim ödemesinin tamamlanması ve 15 yıllık sigorta süresinin tamamlanmış olması ve iş yeri tarafından onay verilme şartı ile erken emekli olunabilir. Bu şartları sağlayan kişiler emeklilikte yaş uygulamasında muaf olabilir.

‘SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim’ Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden hangi tarihte emekli olunacağı öğrenilebilir. SGK ne zaman emekli  olabilirim uygulaması ile, emeklilik tarihi sorgulaması için “e.sgk.gov.tr” sitesine ulaşılmalıdır.

  • E-SGK sayfasında “Vatandaş” kategorisinden giriş yapılmalıdır.
  • Vatandaş kategorisinde bulunan  e-hizmetler arasında sigortalılık durumuna göre (4A/4B/4C) ne zaman emekli olabilirim uygulaması üzerinden uygun olan uygulama seçilmelidir.

Fakat Ne Zaman Emekli Olabilirim uygulamalarından elde edilen  sonuçlar ile SGK resmi verileri arasında bir takım farklılıklar olabilir. Bu sorgulamanın kesin sonuç olmadığına dikkat edilmelidir.. Yine de bu uygulamadan  yapılan sorgulamalarda emeklilik tarihi yaklaşık olarak basitçe hesaplanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı