Gündem

2 Bin 807 Türk Avrupa’dan Tahliye Edildi

2 bin 807 Türk Coronavirüs nedeniyle Avrupa’dan Türkiye’ye dönmek için talepte bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Ülkeleri’nden getirilen 2 bin 807 Türk’ün İstanbul ve Kocaeli’de yurtlarda karantina altına alınacağı bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa’dan Türkiye’ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için harekete geçti. Avrupa’dan ülkeye dönmek isteyen Türk vatandaşları bu sabah saat 06.00’da tahliye edildi.

Corona Virüs Nedeniyle Türkler Avrupa’dan Tahliye Edildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 9 Avrupa ülkesinden dönmek isteyen 2 bin 807 vatandaşımızın tahliyesinin saat 06.00 itibariyle tamamlandığını belirterek tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili incelemelerin ve soruşturmaların başlatıldığını ifade etti.

Türkiye’ye 20 ülkeden uçuşların durdurulmasının ardından Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların başvuru yapması istenilmişti. Başvuruların ardından Türkler tahliye edildi.

İstanbul ve Kocaeli’nde Kredi Yurtlar Kurumunun Yurtlarında karantina altına alınacak vatandaşlar için tüm hazırlıklar tamamlandı.

2 Bin 807 Türk Avrupa’dan Tahliye Edildi

Karantina Altındaki Kişilerin Kan Sonuçları 14 Gün Kontrol Edilecek

Vatandaşların 14 gün boyunca günlük olarak kan sonuçlarının alınacağı bildirildi. Karantina altındaki kişilerin kalacağı yurtlarda yoğun dezenfekte işlemi yapıldı. Tüm odalar temizlendikten sonra tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere gerekli olabilecek tüm kişisel malzemeler tahsis edildi. Odaların içinde lavaboları da bulunuyor. Lavabolar da özel bir dezenfekte işleminden sonra karantina altına alınacaklar için hazır hale getirildi. 14 gün süre boyunca karantina altındaki kişilerin risk açısından hiçbir yakını ile temas edemeyeceği açıklandı.

Uzmanlar soğuk algınlığı belirtileriniz varsa mutlaka birkaç gün içinde değiştirilecek maskeler kullanılmasını ve sağlık kuruluşlarına başvurulmasını tavsiye ediyor. Akla herhangi bir soru takılması halinde Alo 184 Coronavirüsü Danışma Hattı aranarak yardım alınabilir.

Coronavirüs bizim şehrimize gelmez, benim bağışıklık sistemim güçlü, ben gencim gibi bahaneler ile tedbirler elden bırakılmamalı. Tüm bunlar virüsün bulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Coronavirüs’ün aşısının bulunmaması tedavi edilmediği anlamına da gelmiyor.

Tahliyelerin ardından bilindiği üzere kapılar kapatıldı ve 20 ülkeye uçuşlar yasaklandı.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı