Gündem

20 Nisan Koronavirüs Verileri Açıklandı!

Türkiye’de Koronavirüs sebebiyle 20 Nisan’da hayatını kaybedenlerin sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından twitter üzerinden açıklandı. 20 Nisan’a ait verileri gösteren tabloya bakıldığında bugün  koronavirüs nedeniyle 123  can kaybı  yaşandı. Türkiye’de toplam 2.140 kişi   koronavirüsten hayatını kaybetti. Bugünkü yeni vaka sayısının ise 4.674 olduğunu açıklandı.Bugün yapılan test sayısı  39.703 ,yapılan toplam test sayısı 673.980  olurken, toplam vaka sayısının ise  90.980 olduğu belirtildi. Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran, % 0,11.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Başakşehir Şehir Hastanesi açılışına videokonferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir kongre merkezine panellerle bölünmüş hastane yapacağız demedik. Yeşilköy’de 1005 yataklı hastane yapacağız dedik. Tek odalı. İnşası sürüyor. Yine Sancaktepe’de de yapıyoruz. Sadece bugüne değil, 10 yıl sonrası için de bir yatırım yapıyoruz. Milletimize eğitim, sağlık, emniyet ve adalet temelleri üzerinde yükseltme sözünü gelirken vermiştik.”dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına “Temelini attığımızdan beri başaramayacaklar diyenler oldu. Güçlü Türk müteahhitleri ve yabancı ortakla başardık. İlk etabını bugün, ikinci etabını da Mayıs’ın 20’sinde açacağız. Koronavirüs ile kavrulduğumuz günlerde bu açılışı yapmamız çok önemlidir.”şeklinde devam etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Covid-19’ın teşhisinde büyük önem taşıyan bilgisayarlı tomografi cihazı sayısı tüm Avrupa’dakinin çok üzerindedir. Ülkeye geldiğimizde ambulans bile yoktu. Bugün en donanımlı filolara sahibiz. Sağlık çalışanı sayımızı son alımlarla 1 milyon 100 bine yaklaştırdık.’ diyerek açıklamalarına devam ederken, ‘Sultan Abdülhamid’in inşa ettiği bir hastaneyi 150 yataklı tarihi hastaneyi hastane haline çeviriyoruz. Tarihi toprağa gömmeyelim, yararlanalım. Gelecek nesiller de onlarla iftihar etsin.’ diye de ekledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Tüm dünyanın hayranlıkla izlediği kamu ve özel işbirliği ile hayata geçirdiğimiz 10 hastaneyi hizmete aldık. Toplam yatak kapasitemiz 13 bin 417’dir. Başakşehir Şehir Hastanesi ile bu rakam 16 bin 96’ya çıkıyor. Hem bina, hem cihaz, hem de hizmet kalitesi açısından en üst seviyedeki şehir hastaneleri sağlık turimi açısından da büyük önem taşıyor. İnşaatı devam eden 8 şehir hastanesini daha bu yıl bitireceğiz.’şeklinde ifadelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini ‘Türkiye nereden, hangi açıdan bakarsanız bakın sağlık alanında bir destan yazmıştır. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak, Türkiye’yi en büyük 10 ekonomi arasına sokarak evlatlarımıza çok daha güçlü bir ülke bırakmak istiyoruz. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi güçlü tuttukça bu hedeflere ulaşmamıza kimse engel olamaz. Koronavirüsten sonra ortaya çıkacak yeni dünya düzeninde var olmak için daha çok çalışacağız. Cumhur İttifakı olarak, Bahçeli ile el ele vererek ülkemizi hep bir ileriye taşıyacağız. Atalet ve özenti dönemi geride bırakacağız. Yeni fikir ve heyecanları kucaklayarak yol alacağız. Bir şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. Az önce tanıtımı yapılan 115 ventilatör ithal olarak geldi. Ama ne güzel tecellidir ki, 100 adet yerli ve milli ventilatörü ekranda gördüğümü bu kadro üretildi.

Mayıs ayına kadar verdikleri söz şu, ayda 5 bin üretecekler. Üretmezlerse hesabını sorarız. Buranın (Şehir Hastanesi) yolunu yarım yamalak bırakan İstanbul’un bir belediyesi var. Ancak şükür ki biz iktidarız. Hemen Ulaştırma Bakanlığımızı devreye soktuk. Şu anda bir taraftan yol yapılıyor bir taraftan da metrosunu yapıyoruz ve Başakşehir Şehir Hastanesi’nin yanına metro da gelecek. Hastanemizin hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tekrar kutluyorum, sağlık çalışanlarına fedakarlıkları için özellikle şükranlarımı iletiyorum.’ diyerek sonlandırdı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı