Gündem

20 Yaş Altı Ne Zaman Sokağa Çıkabilir? 27 Mayıs’ta 20 Yaş Altı Sokağa Çıkacak Mı?

Bilindiği üzere 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altı için sokağa çıkma izni verildi. Geçtiğimiz Pazar saat 14.00-20.00 arasında dışarı çıkabilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar açık havada yürüyüşler yaparak izin saatlerini en iyi şekilde değerlendirdi. Diğer merak edilen husus ise 20 yaş ve altının sokağa çıkma günleri ve saatlerinin değişip değişmediği.

  • İlk uygulama 0-14 yaş için 13 Mayıs Çarşamba yapılmıştı. 0 – 14 yaş bu hafta da 27 Mayıs çarşamba günü sokağa çıkacak.
  • 15-20 yaş grubu için de ilk uygulama 15 Mayıs Cuma günü gerçekleştirildi. 15 – 20 yaş bu hafta da 29 Mayıs Cuma günü dışarı çıkacak.
  • 20 yaş ve altının sokağa çıkma saatleri ise 11.00-15.00 arasında.

Elbette dışarı çıkarken maske takmak herkes için en temel kural. Maskelerin hayatımıza girmesiyle birlikte merak edilen soru ne zaman kadar maske takacağız? Sorunun yanıtını Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel; “Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir” dedi. Prof. Dr. Yamanel, maske takma tedbirinin ne zamana kadar süreceğine ilişkin ise ”En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız” ifadelerini kullandı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Kalabalıklardan uzak durmamız lazım. Yani kalabalık oluşturmamamız lazım. Mesela alışveriş merkezlerinde kalabalıklar oluşturup saatlerce gezmememiz lazım. Eğer bir ihtiyacımız varsa noktasal olarak ihtiyacımızı giderip daha sonra buraları terk etmemiz gerekiyor. Yani kalabalık oluşturmamak bu yeni normalin en önemli kurallarından bir tanesi” dedi.

Prof. Dr. Yamanel; “Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak. Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yamanel; “Virüsü kapmamak için klorokin ya da hidroksiklorokin kullanmayla ilgili herhangi bir veri yok, böyle bir şey söz konusu değil ve biz önermiyoruz. Ama tabii ki araştırmalar yine devam ediyor özellikle Fransa’da bir araştırma var. Bunların sonuçları çıktıktan sonra kesin bir şey söyleyebiliriz. Virüsün sivrisinekle, keneyle geçtiğine dair herhangi bir bilgimiz yok şu an için. Ama tabii ki araştırmalar devam ediyor. Böyle bir ihtimal olacağını ben düşünmüyorum, ama yine de tabii ki dikkatli olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı