Gündem

2020 DGS ve ALES Sınav Tarihleri Açıklandı!

Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken ülkemizde de çeşitli tedbirler alınıyor. Sosyal izolasyonun sağlanması ve salgının artmasını engellemek adına bahar ve yaz döneminde yapılması beklenen bazı sınavlar ertelenmişti. Dikey Geçiş Sınavı ve ALES sınavı da ertelenen sınavlar arasında yer almıştı. ÖSYM Başkanı Aygün sınavlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dikey Geçiş Sınavı ve ALES sınavı alınan virüs tedbirleri kapsamında yeniden ele alındı. Yılda 3 kez yapılan ALES sınavı da bu yıl ilk kez tedbir amaçlı olarak iki kez yapılacak. Sınav tarihleri üzerinde yapılan düzenlemeler ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda duyuruldu.

2020 DGS Sınav Tarihi

2020 yılında yapılması planlanan Dikey Geçiş Sınavı 9 Ağustos tarihinde yapılacak. Üniversiteler arasında geçiş yapmak ve hakkını kullanmak isteyen adaylar için belirlenen şartlar önümüzdeki günlerde yapılacak olan açıklamalarda netleşecek.

2020 ALES Sınav Tarihleri

2020 yılı sınav takvimi içerisinde 3 kez yapılması beklenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı bu yıl virüs tedbirleri sebebiyle iki kez gerçekleştirilecek. Sınav tarihleri de kesinleşti. ALES-1 sınavı 16 Ağustos, ALES-2 sınavı ise 6 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek.

Virüs salgını tedbirleri nedeniyle adayların umutsuzluğa kapılmaması gerektiği ifade ediliyor. Hazırlıkların yapılması gerektiği belirtilirken belirlenen tarihlere kadar tüm eksiklerin tamamlanması gerektiği önerildi. Daha önceki sınavlarla arada herhangi bir fark olmayacağının altı çizildi. Sınavların doğru şekilde yapılması için gerekli hazırlıkların da yapıldığı özellikle belirtildi. Adaylar arasında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması planlanıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı