Gündem

2020 Ramazan Bayramı Hangi Gün Başlıyor?

Mübarek Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı hangi gün başlıyor? sorularının yanıtları aranmaya başlandı. Koronavirüs nedeniyle oldukça buruk geçen Ramazan ayının ardından bayramda da sokağa çıkma yasağı olması bekleniyor.

Ramazan Bayramı’nın başlayacağı tarihe bakılacak olursa;

  • Ramazan Bayramı 1. Gün: 24 Mayıs Pazar
  • Ramazan Bayramı 2. Gün: 25 Mayıs Pazartesi
  • Ramazan Bayramı 3. Gün: 26 Mayıs Salı

Diğer önemli Dini günlerin tarihleri ise;

  • Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020
  • Ramazan Bayramı 24-26 Mayıs 2020
  • Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos 2020
  • Hicri Yılbaşı 20 Ağustos 2020
  • Aşure Günü 29 Ağustos 2020
  • Mevlid Kandili 28 Ekim 2020

Pek çok kişinin merakla beklediği Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı konusu netleşiyor. Belirtilere göre bu konuda farklı birkaç senaryo var. İlk senaryo Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı olması. Diğer bir ihtimal ise arife günü ve  Ramazan bayramının ilk günü olan 23 ve 24 Mayıs, hafta sonuna denk geldiği için, bu iki gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Fakat bayramın 2. ve 3. günlerinde sokağa çıkma yasağının olmayacağı belirtiliyor.

Son olarak Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı  ile ilgili 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olduğu belirtilmişti. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili Bilim Kurulu’nun tavsiye vereceği ve  18 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan kabine toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son kararı vereceği belirtildi. 9 günlük sokağa çıkma yasağının en son alternatiflerden biri olduğu iddia ediliyor. Bu süreçte  verilerin yakından takip edileceğini ve kararın 18 Mayıs’taki kritik Bakanlar Kurulu toplantısında verileceği belirtildi. Sokağa çıkma yasağının Mayıs ayının son günlerinde başlayıp 1 Haziran’da bitmesi bekleniyor.

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte bayramda kuralların esnetilip esnetilmeyeceği merak ediliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, “Daha temkinli ve tedbirli gitmek gerekiyor. Ramazan Bayramı’nın eski bayramlar gibi olmaması gerekiyor. Bayram kutlamalarını telefonlarla veya görüntülü konuşmalarla yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çelik “Zatürre ile gelen hasta sayımızda azalma var. Bizim tespit ettiğimiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün yaptığı filyasyonlarda pozitif temasların yakınlarını saptayıp hastaneye alıyoruz. Onlardan ötürü bir kalabalıklaşma var; ama hasta sayısında ciddi bir düşüş görmekteyiz. Ölüm sayısı da azalmış durumdadır. Şuan bizim entübe sayımız da ilk başlara göre son derece düşük seviyede seyrediyor” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Prof. Dr. İlhami Çelik, “Bizim virüste piki yayvanlaştırma gerekiyordu. Biz, bunu başarabildiğimizi ülke olarak görmekteyim. Nasıl pik artışı yavaş yavaş geliştirdiysek azalmayı da öyle götürebileceğiz. Birden düşmesini beklememiz mümkün değildir. Ben yine koronavirüsle mücadele konusunda sonunun Haziran’ı bulacağını tahmin etmekteyim” şeklinde açıklama yaptı.

Ramazan Bayramı ile ilgili olarak ise Çelik; “Bayramla ilgili kararın ne olacağını bilmiyorum ama şu aşamada kendi görüşümü açıklamam gerekirse kuralları esnetmek biraz sıkıntı gibi gözüküyor. Çünkü daha önce yaşanan tecrübeler var. Japonya ve Singapur’da gördük. Bunları bizim örnek almamız gerekiyor. Daha temkinli ve tedbirli gitmek gerekiyor. Ramazan Bayramı’nın eski bayram gibi olmaması gerekiyor. Bunu bizim telefonlarla veya görüntülü konuşmalarla yapmamız gerekiyor. Yaz tatilinde de planlama yapmak için Haziran’ı görmek gerekir. Çünkü, vaka sayımız Haziran’da 150-175 bin aralığında olur” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı