Gündem

2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Tercihleri Başladı

Sözleşmeli Öğretmenlik atama tercihleri bugün başlıyor. Atama tercihi yapacak öğretmen adayları için en önemli soru olan “Sözleşmeli Öğretmenlik atama tercihi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı bu yazımızda.

Sözlü sınava katılarak 60 ve üzeri puan alan sözleşmeli öğretmen adayları, 40’tan fazla olmamak kaydıyla, eğitim kurumu tercihlerini elektronik ortamda yapabilecekler.

Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Sözleşmeli Öğretmenlik atama tercihleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı takvime göre bugün başladı. 13 Mart 2020 tarihine sona erecek atama tercihlerinin sonuçları 18 Mart’ta açıklanacak.

Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Tercihleri Nasıl Yapılıyor?

Tercihler herhangi bir şehir kısıtlaması bulunmadan, adayların istediği önceliğe göre yapılabilir. İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmayan başvurular üzerindeki tercihler için adayların değişiklik yapma hakkı bulunuyor.

2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Tercihleri Başladı

Sözleşmeli Öğretmen atama tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, adayların “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum” ya da “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçenekleri arasında bir tanesini mutlaka işaretlemek zorunda olmaları. Yaptığı hiçbir tercihe yerleştirmesi bulunmayan adaylar arasında “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler için bilgisayar ile bir kura düzenlenecek ve boş kalan kontenjanlara bu adayların yerleştirilmesi sağlanacak.

Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları Nasıl Yapılacak?

Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları adayların tercihleri de dikkate alınacak şekilde sözlü sınav puanlarının yüksekliğine göre elektronik olarak yapılacak.

Sözlü sınav puanı eşit olan adaylar için KPSS puanına göre değerlendirme yapılacak. Bu durumda da eşitlik devam ediyor ise mezuniyet tarihi daha erken olana fırsat tanınacak. Eşitliğin devam etmesi durumunda yaşça büyük olan aday ve ardından sınav sonucu en son açıklanan aday öncelik sahibi olacak.

2020 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Tercihleri Başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 20 Şubat 2020 tarihinde Twitter’daki “Her zaman ve her koşulda eğitim ailemizin taleplerine öncelik veren ve güçlü desteğiyle her daim yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a 20.000 ek Öğretmen ataması müjdesi için şükranlarımızı sunuyoruz” açıklaması ile 20.000 ek Öğretmen ataması yapılacağını duyurmuştu.

Sözleşmeli Öğretmenler İçin En Çok Atama Yapılacak Alanlar Neler?

Sözleşmeli Öğretmen Atamalarında 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği en başta yer alıyor. Bin 836 kontenjanı bulunan din kültürü ve ahlak bilgisi ikinci sırada bulunuyor. İngilizce Öğretmenliği için bin 731 kontenjan bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı