Gündem

2020 YÖKDİL Sınav Sonuçları Açıklandı

YÖKDİL sınavı 1 Mart 2020 tarihinde gerçekleşmişti. Yükseköğretim Kurulu ve Kurumları için geçerliliği olan yabancı dil koşulunu yerine getirmek adına, adaylar sınav maratonunu tamamladılar.

Açıklanması beklenen YÖKDİL sınav sonuçları, ÖSYM’nin yaptığı açıklama ile erişime açıldı.

ÖSYM YÖKDİL Sınav Sonuçlarını Açıkladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl gerçekleştirilen, yabancı dil zorunluluğu isteyen kamu kurum ve kuruluşlarında ihtiyaç duyulan YÖKDİL sınav sonuçları ÖSYM aday işlemleri sitesinde erişime açıldı. Gerçekleştirilen açıklamada YÖKDİL sınavının değerlendirme sürecinin bittiğini ve adayların kendi ÖSYM sayfalarından erişim gerçekleştirebilecekleri belirtildi. Adaylar 16 Mart 2020, saat 14.00 itibariyle sonuçlarını öğrenmeye başladılar. Sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından erişim gerçekleştirebilirler.

YÖKDİL Cevap Kâğıtları Erişime Açıldı

Adaylar girdikleri sınava dair yalnızca sınav sonuçlarını değil cevap kâğıtlarını ve yapmış oldukları işaretlemeleri de görmekteler. Optik okuyucu tarafından tespit edilene doğru ve yanlış cevaplar değerlendirme sonuçları içerisinde yer almakta. Sınava dair tüm bilgi ve belgeler 10 gün süreyle adayların erişimine açılmış durumda. YÖKDİL sınavı sonuçları ÖSYM internet sitesinden ve mobil uygulamalardan takip edilmektedir. Bu erişim merkezleri dışında adaylara sonuç bilgileri posta yoluyla gönderilmeyecektir. İnternet sitesinden aldıkları aday sonuç belgesi, Yükseköğretim Kurum ve kuruluşları için aranan zorunlu yabancı dil sınav koşulunu yerine getirdiğini belgelemektedir. YÖKDİL sınav belgesi ile yapılacak başvurular 17-27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

YÖKDİL Sınav Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Sınava girmiş olan adaylar https://ais.osym.gov.tr web sitesinde, T.C. kimlik numaraları ile giriş yapmalarının ardından YÖKDİL sınav seçeneğine gelip ‘Cevap Kâğıdı Görüntüleme’ bölümünü seçerek sonuçlara erişebilirler. Bu seçenek ile karşılarına, sınavda kullandıkları cevap anahtarları, cevap kâğıdında seçmiş oldukları şıklar ve doğru bildikleri soru sayılarına erişebilirler. Soruların doğru cevaplarını ve soru kökünü görmek isteyen adaylar ise her soru için ayrılan butona tıklayarak doğru cevabı ve kendi cevaplarını bulabilirler.

Sınav sonuçları, sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl geçerlidir. ÖSYM sisteminde bulunan kimlik bilgilerinde değişiklik olan adaylar sistem üzerinden bilgileri değiştiremez. Bu işlem için en yakında bulunan ÖSYM bürosuna uğramanız gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı