Gündem

23 Nisan Etkinlikleri Ertelendi!

Koronavirüs nedeniyle 23 Nisan etkinlikleri de ertelendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop; TBMM’nin açılışının 100. yıldönümü etkinliklerinin ertelendiğini açıkladı.

23 Nisan Etkinlikleri Ertelendi!

Koronavirüs ile ilgili alınan tebirler kapsamında 23 Nisan etkinliklerinin ve TBMM’nin açılışının 100. yıldönümü etkinliklerinin ertelenmesi kararı alındı.

23 Nisan Etkinlikleri Ertelendi!

Ülkemiz’de İçişleri Bakanlığı’nca Alınan Son Kararlara Bakılacak Olursa

Tüm toplu taşıma araçları kapasitelerinin sadece yüzde ellisi oranında yolcu kabul edecek tüm marketler ise saat 09.00 ile 21 arasında çalışacak.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge daha yayınladı.

İl ilçelerdeki küçük büyük tüm marketler sadece 09.00-21.00 arasında açık olacak.

Öncesinde berber, kuaför ve güzellik salonları kapatılmış ardından lokanta ve restaurantların da kapanması sadece paket servisi yapılabilmesi kararı alınmıştı. 65 yaş ve üstünün evden çıkması ve asker uğurlamaları da yasaklanmıştı. Aynı şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mangal ve piknik yapmak da yasaklanmıştı. Öncesinde de Avm ve lokantalar hariç tüm mekanlar kapatılarak serbest dolaşım kısıtlanmıştı.

Nargile cafe, kıraathane, internet cafeler ve konser salonları, taziye evleri, tiyatro, sinema, düğün salonları, gösteri merkezleri, hamam, kaplıca ve masaj salonları, spor merkezleri kapatılmıştı.

Sivil toplum kuruluşları ve vakıfların toplantıları da ertelendiği gibi bir önceki açıklamaya göre de gece kulüpleri, diskotek gibi eğlence mekanlarının da kapatılması kararı alınmıştı. Fırınlar da koronavirüs ile ilgili tedbirler alındı. Ekmekler dolapların içinde ve ambalajla satılacak, Müşteri ise hiçbir şekilde ekmeğe temas etmeyecek. Fırınların hijyen kuralları açısından da uygun olması ve önlemlerin alınması da diğer tedbirler arasında. Müşteriler arasında da 1 metre olmasına dikkat edilecek.

Serbest dolaşımın kısıtlanması ile birlikte pek çok karar ve tedbir arka arkaya alınmaya başlandı. Bu kararlar halkın vaktinin büyük çoğunluğunun vaktini evde geçirmesi için alınıyor. Fakat hala bu kurallara uymayan bazı kişiler olduğu biliniyor. Yetkililer ısrarla herkesi ‘evde kal’ çağrısı ile evde vakit geçirmeye davet ediyor.

Son olarak 23 Nisan etkinliklerinin de ertelendiği duyruldu. Ayrıca İçişleri Bakanı Soylu, stokçularla ve sosyal medya da yanıltıcı haber yapanlarla ilgili hukuki yaptırımların başlatıldığını belirtti. Tedbirlerin devam edeceği de belirtildi. Bugün toplanan Bilim Kurulu’nun toplantısında alacağı kararlar ise merakla bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı