Gündem

23 Nisan’da Cumhurbaşkanlığından Tüm Dünyaya Sevgi Konseri Programı!

Koronavirüs salgını nedeniyle kutlanması beklenen 23 Nisan programı için bu yıl farklı bir sistem belirlendi. Akşam saatlerinde süslenen balkonlara çıkılarak İstiklal Marşı’nın okunması yönünde sosyal medyada belirlenen programın dışında Cumhurbaşkanlığından da yeni 23 Nisan Programı açıklaması geldi.

İstanbul’da tüm dünyaya gerçekleştirilecek programın sloganı ise ‘7 tepenin şehrinden 7 kıtaya’ olarak belirlendi. Tüm dünyaya sevgi, barış ve birlik çağrısında bulunmak üzere konser düzenlenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Youtube kanalından tüm dünyaya açık olarak gerçekleştirilecek programda, İstanbul semalarından tüm dünyayı kucaklamak hedefleniyor.

Konserin Detayları Nasıl Gerçekleşecek?

Konser programı Yunus Emre’nin bir sözüyle açılacak. ‘Dünya benim rızkımdır, insanlıksa milletim’ sözüyle başlayacak programda, salgın dönemiyle tüm dünyanın yaşamış olduğu zor günlerin bir nebze olsun hafifletilmesi ve yüzlerin güldürülmesi amaçlanıyor. Konser performansları tamamen İstanbul’da gerçekleşecek. 7 tepe İstanbul tanımlamasına uygun olarak İstanbul’un 7 farklı bölgesinde gerçekleştirilen performanslar Youtube kanalı üzerinden izlenebilecek.

Programla birlikte tüm dünyaya dayanışma ve birlik mesajlarının verilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından salgın döneminde yardıma ihtiyacı bulunan pek çok ülkeye tıbbi ekipman desteği gönderilmişti. Kıtaların bir araya geldiği İstanbul’da 23 Nisan’da sevgi mesajlarının paylaşılması bekleniyor.

İstanbul Boğazı’nda Ludwig van Beethoven’in 9. Senfonisi’nin Franz Liszt tarafından hazırlanan piyano düzenlemeleri paylaşılacak. ‘İnsanlık Senfonisi’ adı verilen eser İstanbul Boğazı’nda yeniden seslendirilecek.

Kız Kulesi üzerinden ‘Ben Yürürem Yane Yane’ ilahisi çınlayacak. Ayasofyada ‘Segah Peşrev’, Topkapı Sarayı’nda udi Murat Bağdatlı’nın ‘Kürdilihicazkar Longa’, Galata Kulesi’nde ‘Syrinnx’, Dolmabahçe Sarayı’nda ‘Nihavend Saz Semai’, Pierre Loti Tepesi üzerinde ‘Şehnaz Lonnga’ eserleri yükselecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı