Gündem

24 Haziran Koronavirüs Verileri Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 24 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 24
  • Bugünkü test sayısı: 53.486
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.492
  • Toplam ölüm sayısı: 5.025
  • Toplam test sayısı: 3.083.121
  • Toplam vaka sayısı:191.657
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %2
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.386

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Toplum Bilimleri Kurulu toplantısında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin psikolojisi, alınabilecek ek tedbirler, Kurban Bayramı’na yönelik uyarı ve önlemler gündemdeydi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgınında sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlarda çalışan Toplum Bilimleri Kurulu’nun toplantısı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirildi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, YKS’ye girecek öğrencilerin psikolojisi, alınabilecek ek tedbirler, Kurban Bayramı’na yönelik uyarı ve önlemler, normalleşme sürecinde gençlere verilebilecek mesajlar ve dezenformasyonla mücadele gibi konular değerlendirildi. Kurban Bayramı ile ilgili alınacak önlemlerin ise kısa bir süre içinde duyurulacağı ön görülüyor.

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin başlamasıyla vaka sayılarında artış yaşanmaya başlamıştı. Son birkaç gündür vaka sayısında tekrar düşüş yaşanmaya başladı fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedbirlere uyulması konusunda sık sık uyarıyor. Bakan Koca dün twitter hesabı üzerinden; “Son günlerde vaka sayılarımızın arttığı illerden bazılarında yoğun bakım hasta sayıları: Diyarbakır’da 30, Kayseri’de 41, Batman’da 22, Bursa’da 46. İyileşen hasta sayımız bugün de yeni vaka sayımızın üstünde. Tedbirlerle aradaki farkı giderek açmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Bakan Koca verilerle ilgili ise, “İstanbul ve Ankara, son bir haftanın en düşük vaka sayısı başarısını gösterdi. Ülke genelinde yeni vaka sayısı azalmaya devam ediyor. İyileşen vaka sayımız dün olduğu gibi bugün de yeni vaka sayısının üstünde. Tedbir, karşılıklı olursa sonuç veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde vaka sayılarının azalmasıyla normalleşme süreci başladı. Ancak tehlike henüz tamamıyla ortadan kalkmadı. Bununla ilgili uzmanlar her geçen gün önemli uyarılarda bulunuyor. Son olarak ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs salgınının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını açıkladı. Salgının “Yeni ve tehlikeli bir evreye” girdiği uyarısında bulunuldu. Ghebreyesus “Virüs ve salgın hala hızla yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Sıfır noktası Çin’in Wuhan kenti olan koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 8 milyon 417 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor.” ifadelerinde bulundu. DSÖ açıklamasında olası ikinci koronavirüs dalgasının sonbahar aylarında başlamasının beklendiği belirtiliyor. DSÖ’ye göre ülkeler koronavirüs vakalarında temas-takip-tanı ve karantina süreçlerini takip altına alacak uygulama yazılımlarını geliştirmeli.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı