Gündem

29 Günlük Bebek Koronavirüs Sebebiyle Hayatını Kaybetti!

Koronavirüs nedeniyle Filipinler’de 29 günlük bir bebek, yaşamını yitirdi. 29 günlük bebek koronavirüs nedeniyle hayatını yitiren en genç ikinci insan oldu. Filipinler Sağlık Bakanı Maria Rosario Vergeire, “Koronavirüs kaynaklı en genç ölüm Batangas’ta 29 günlük bir bebek oldu” şeklinde açıklama yaptı.

Bakan, “Bebek, ağır solunum sistemi enfeksiyonunun sebep olduğu sepsis sebebiyle hayatını kaybetti” ifadelerinde bulundu. 6 Nisan’da da ABD’nin Louisiana eyaletinde bir bebek annesinin koronavirüse yakalanmasıyla erken doğum yapması sonucu hayatını kaybetmişti. Bebekle  ilgilenen Dr William Clark, “Diğer doktorlar ve ben, annenin test sonuçları pozitif olduğu için bunun Covid-19 kaynaklı bir ölüm olduğuna karar verdik” şeklinde açıklama yaptı.

Bir yandan her geçen gün çeşitli semptomları ortaya çıkan koronavirüs aşısı için son hızla çalışmalar devam ederken tüm dünya endişe ve merakla aşının bulunmasını bekliyor. Aşı ile ilgili her geçen gün yeni bir adım atılıyor. Koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken, her geçen gün en çok takip edilen, merakla beklenen konular arasında özellikle aşı çalışmaları geliyor. Konu ile ilgili heyecanlandırıcı açıklama ise Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert tarafından yapıldı. Gilbert,  koronavirüs aşısının Eylül ayında hazır olabileceğini açıkladı.

Profesör Sarah Gilbert, liderlik ettiği ekibin koronavirüs aşısını Eylül ayında geliştireceğinden “yüzde 80 oranında emin olduğunu” söyledi. Koronavirüs aşısı geliştirildikten iki hafta süre içinde insanlara uygulanabilir hale gelebilecek.

Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) koronavirüse karşı geliştirilen ilacın bu yıl içinde ruhsat alabileceğini açıkladı. Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) Başkanı Karl Broich, “Ancak şu ana dek hastalığa karşı yeterince etkili olduğu kanıtlanan bir ilaç yok” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de de aşı için çalışmalar son sürat devam ederken çeşitli ilaç çalışmalarına da başlandı. TÜBİTAK  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü, aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili bir haber de Abdi İbrahim’den gelmişti. Abdi İbrahim İstanbul Esenyurt’ta yer alan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice alınan bir ilacın üretime başladığını duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı