Gündem

29 Nisan Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının da yer aldığı tablo Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşamki gibi aynı saatte 29 Nisan’a ait koronavirüs verilerinin bulunduğu tabloyu paylaştı. 29 Nisan’a ait verilere bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 89
  • Bugünkü test sayısı: 43.498
  • Bugünkü vaka sayısı: 2.936
  • Toplam ölüm sayısı: 3.081
  • Toplam test sayısı: 991.613
  • Toplam vaka sayısı:117.589
  • Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %6
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 5.231

Herkesin merakla beklediği ‘Normale Dönüş Planı’nda sona yaklaşıldı. Tek tek detaylar belli olurken Hürriyet’e konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay planın ana hatlarını anlattı. Oktay, “Yol haritasını dinamik bir süreç olarak tanımlamalıyız. ‘Her şey bitti, normale dönüyoruz’ değil. Bir anlamda hijyen, maske ve sosyal mesafe ile yaşayacağız. Her senaryoya karşı hazırlık yapıldı.”ifadelerinde bulundu.

“Kazanımları kaybetmeden normale dönmeliyiz” diyen Oktay,“Virüs ile mücadelemiz başarılı bir şekilde devam ediyor. İniş süreci başladı. Arzumuz, mayıs ayı içinde daha da dikkat çekici bir noktaya gelmesi. Amacımız, mücadelede elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeden, ülkeyi yavaş yavaş normale geçirmek. Tüm sektörleri, kamu ve özeli yavaş yavaş, kademeli olarak açma sürecine gireceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşlerini dikkate alarak, bütüncül bir yaklaşımla çalışıyoruz. Sona gelindi. Yol haritasını aşamalar olarak düşünmemek gerek. Dinamik bir süreç olarak tanımlamalıyız. Tüm veriler her gün değerlendiriliyor olacak.Her sektör, her işletme, her işyeri genel kurallara uyacak. ‘Virüsten önceki normale ya da her şey bitti normale dönüyoruz’ değil. Hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları sürecek. Hizmet alan da hizmet veren de dikkat edecek. Kurallara uyulup uyulmadığı konusunda sıkı bir denetim yapılacak.’şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca Oktay, ‘Çalışmamızda her türlü senaryoya göre hazırlık yapıyoruz. Süreç bitmedi, kimse virüs bitti demiyor. Her olasılığa hazırız. Mesela normale dönüş planı hayata geçtikten sonra, olası bir yerde virüs tespit edilmesi durumunda nasıl hareket edileceğine ilişkin protokoller hazırlanıyor. Böylece ilgili tüm kurumlar, böyle bir durumda ne yapılacağını biliyor olacak. Panikle, apar topar değil şimdiden şartlar belirleniyor. Bunlar rehber haline getirilerek ilgililere verilecek. Bayrama bir müjde, hediye için çok erken. Üç dört hafta var. Ülke olarak virüsle mücadelede bir özgüven yakaladık. Vatandaşla bir ahenk var. Bunu bozmadan devam etmek istiyoruz. Ekonomiyi de bir yandan canlandırmak istiyoruz. İnşallah kazanımları kaybetmeden Türkiye’yi hep birlikte normale döndürürüz.”ifadelerinde bulundu.

Son olarak dün Cumhurbaşkanı Erdoğan da konu ile ilgili;

‘Biraz daha dişimizi sıkacağız. Tedbirleri tavizsiz şekilde uygulamaya devam etmeliyiz.

Bu süreçte fedakârlık yapmazsak, ağır kayıplar yaşarız.

Ülkemizin yaşadığı her sorun her sıkıntı her tehdit bu sorumluluğu üstlenme konusunda AK Parti’nin alternatifsiz olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde en büyük gümüz olan milletimizin gönlündeki mümtaz yerimizi daha güçlendirmenin gayreti içinde olacağız.

Normalleşme takvimini olgunlaştığında paylaşacağız.

Dünyadaki değilim ülkemizin önünde yeni ve gerçekten çok büyük fırsat pencerelerinin açılmakta olduğuna işaret ediyor.

Bir müddet daha dişimizi sıkacağız güzel günlere de kavuşacağız

Bu süreçte fedakarlık yapmaz salgını diğer ülkelerle eş zamanlı olarak geride bırakmazsak ağır kayıplar yaşarız’ ifadelerinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı