Gündem

3 Milletvekilinin Vekilliği Düştü!

2 Haziran itibariyle çalışmalarına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. Belirtilenlere göre; kesinleşmiş hapis cezası olan 3 milletvekili ile ilgili karar TBMM’de okundu. Okumanın ardından karar resmileşmiş oldu. Karara göre; CHP’den Enis Berberoğlu, HDP’den Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü.

KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı. Bilindiği üzere CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almıştı. Bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan karar sonrası; “Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Mecliste okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise;Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malüldür. Tekrar hatırlatalım; PKK’lı teröristleri gerilla olarak nitelendirip “Gerillaya katılımlar olacak, savaş da olacak, çatışmalar da” diyen HDP’li Leyla Güven’in mahkeme kararıyla milletvekilliği düşürüldü. Kimin ne olduğunu milletimiz görüyor.’ ifadelerinde bulundu.

Öte yandan bugün yeni yargı paketini içeren Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Teklifin kabul edilen maddelerine bakılacak olursa;

  • Anayasa Mahkemesinin, ilk derece mahkemesinin kesin nitelikli kararının taraflara tebliğ edilmeden 2 haftalık hak düşürücü sürenin başlatılmasını, hak arama hürriyetine aykırı bularak iptal etmesinin ardından bir düzenlemenin de yapıldığı belirtildi.
  • Buna göre, görevsizlik veya yetkisizlik kararının kesin olması halinde de kararın taraflara tebliğ edilmesi, dosyanın görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesine ilişkin 2 haftalık süre, tebliğ tarihinden itibaren başlayacak.
  • Öngörülen süre içinde dosyanın görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesi için gerekli başvurunun yapılmaması durumunda dava, kanun gereği açılmamış sayılacak. Bu konuda görevsizlik veya yetkisizlik kararı veren mahkemece resen karar verilecek.
  •  Düzenlemeyle, duruşmaların bir kısmının veya tamamının gizli olarak yapılması halleri arasına “yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması” hali de eklenecek. Bu durumda, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılacak.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı