Gündem

30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta Uygulanan Giriş-Çıkış Yasağı Süresi Uzatıldı!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ile 31 şehre giriş çıkışlar yasaklanmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen son açıklamaya göre 31 şehirde giriş-çıkış kısıtlamasının 15 gün daha uzatıldığı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Nisan’da  yaptığı açıklamada 20 yaş ve altının sokağa çıkmasının yasak olduğunu ve 31 ilin araç giriş çıkışlarına kapatılması kararı alındığını açıklamıştı. Bugün itibariyle 15 gün daha Zonguldak ve 30 büyük şehire istisnai durumlar dışında araç giriş ve çıkışı yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan diğer önlemleri de açıklamıştı;

‘Aziz milletim sizleri muhabbetle selamlıyorum.Türkiye koronavirüs mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.Hem hazırlık hem malzeme hem müdahale konusunda sağlam bir duruş sergiliyoruz.Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeteri kadar kapsayıcı olmaması sebebiyle yetersiz kaldıkları çok açıktır.Türkiye en başından itibaren tüm tedbirleri almıştır.

Ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisini başarılı bir şekilde yürüttük.Maske, test kiti, temizlik malzemeleri başta olmak üzere kendi üretimimiz olması bizi dışa bağımlılıktan kurtarmıştır.Temel gıda maddelerin tamamında kendi kendimize yetiyoruz.Ülkemizde bu durum büyük avantaj sağlıyor. Bu küresel salgına en hazırlıklı ülkelerden biriyiz.Bilim kurulumuz dünyadaki kararları an be an takip ediyor.

Cumhurbaşkanlığı olarak biz de tavsiyeler doğrultusunda kararlarımızı alıyor ve uygulamaya geçiriyoruz.Her birey kendi karantinasını kendi uygulamalıdır.Ancak sayıca az da olsa sosyal izolasyon sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymayanları görüyoruz.Gönüllü kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor.

Bu gece yarısı itibariyle yeni kararlar ekliyoruz.Kendi arabalarıyla şehirler arası yolculuk30 büyükşehir ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışlarını kapatıyoruz.İl pandemi kurulları kendi şehirlerinin ihtiyaçlarınİlk etapta bu süreç 15 gün sürecektir.Ülkemizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması 20 yaş altı için de gelmiştir.

20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı uygulanacak.Dışarıya çıkmak zorunda kalanlar için de yarından itibaren Pazar yerleri ve marketlerde herkesin maske takması zorunludur.İş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır.Türkiye genelinde yarından itibaren tedbir alınmaya devam edecektir.Tüm kamuya açık alanlarda asla bir arada bulunulamayacaktır.

İkazlara uymayanlara adli ve idari cezalar uygulanacaktır.Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil sağlığını güvence altına almaktır.Ülkemizde hayatın ne zaman normale döneceği bizim elimizdedir.’ şeklinde ifadelerde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı