Gündem

30 İlde Koronavirüs Vaka Sayısı 10’un Altına Düştü!

Koronavirüs dünyada etkisini hala göstermeye devam ederken ülkemizde koronavirüs ile ilgili olumlu bir takım gelişmeler yaşanıyor. Son olarak uzmanlar son bir haftada 30 ilde vaka sayılarının 0-10 arasında kaldığını belirtirken, tedbirlerin ve kısıtlamaların esnetilmesinin bu illerden başlayacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında ilgili bakanlıkların katılımı ile bir  komisyon oluşturuldu. Oluşturulan komisyonun, koronavirüs yasak, kısıtlama ve tedbirlerinin kaldırılması ya da esnetilmesine yönelik takvim üzerinde çalışmaları devam ediyor.

Türkiye’de normalleşme sürecine gidilebilmesi için, vaka sayıları, virüs bulaştırma oranı, hangi illerde vakaların sıfırlanma aşamasına geldiği gibi başlıklarda farklı projeler geliştirilip değerlendirmeler yapılıyor. Uzmanlar, son bir haftada 30  ildeki vaka sayılarının 0 ile 10 arasında kaldığını, esnemelerin bu illerden başlatılabileceğini ön görüyor.

Türkiye’deki vaka sayılarının düşüşünün ise İstanbul’daki vaka sayılarının düşüşü ile doğru orantılı olduğu belirtiliyor. Koronavirüs salgınının başında, Türkiye’deki her 100 vakanın 65’inin İstanbul’dan çıktığını, bu oranın son günlerde ise 58’e indiğini, Mayıs’ın ortasından sonra bu gerilemenin daha hızlı olacağı da belirtildi.Yapılan çalışmalarda, 15-20 Mayıs arasında başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de vaka sayılarının azalması ve bu durumun normalleşme adımlarının atılması sonucunu ortaya çıkması bekleniyor.

Ayrıca, bakanlıkların normalleşme süreciyle ilgili yaptığı çalışmalarda en çok zorlandıkları konunun seyahat kısıtlamaları olduğu belirtildi. Normalleşme sürecinde  adımlar atılırken, Haziran başı itibari ile önce özel araçlarla şehirler arası seyahate izin verileceği, ardından otobüs, tren ve uçak gibi toplu taşıma araçları ile seyahatlere belli kurallarla serbestlik getirileceği ön görülüyor.

Bilindiği gibi herkesin merakla beklediği ‘Normale Dönüş Planı’nda sona yaklaşıldı. Tek tek detaylar belli olurken dün Hürriyet’e konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da planın ana hatlarından bahsetmişti. Oktay, “Yol haritasını dinamik bir süreç olarak tanımlamalıyız. ‘Her şey bitti, normale dönüyoruz’ değil. Bir anlamda hijyen, maske ve sosyal mesafe ile yaşayacağız. Her senaryoya karşı hazırlık yapıldı.”ifadelerinde bulundu.

“Kazanımları kaybetmeden normale dönmeliyiz” diyen Oktay,“Virüs ile mücadelemiz başarılı bir şekilde devam ediyor. İniş süreci başladı. Arzumuz, mayıs ayı içinde daha da dikkat çekici bir noktaya gelmesi. Amacımız, mücadelede elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeden, ülkeyi yavaş yavaş normale geçirmek. Tüm sektörleri, kamu ve özeli yavaş yavaş, kademeli olarak açma sürecine gireceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşlerini dikkate alarak, bütüncül bir yaklaşımla çalışıyoruz. Sona gelindi. Yol haritasını aşamalar olarak düşünmemek gerek. Dinamik bir süreç olarak tanımlamalıyız. Tüm veriler her gün değerlendiriliyor olacak.Her sektör, her işletme, her işyeri genel kurallara uyacak. ‘Virüsten önceki normale ya da her şey bitti normale dönüyoruz’ değil. Hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları sürecek. Hizmet alan da hizmet veren de dikkat edecek. Kurallara uyulup uyulmadığı konusunda sıkı bir denetim yapılacak.’şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı