Gündem

5G Teknolojisi ve Koronavirüs İlişkisi Kanıtlandı Mı?

Koronavirüsün gündemdeki yerini korumasıyla birlikte virüsle ilgili çeşitli bilgi ve fikirler ortaya atılmaya devam ediyor. Son olarak 5G teknolojisinin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği, baskıladığı ve koronavirüse yakalanma riskini büyük oranda artırdığı iddia edilmişti. Bununla ilgili araştırma ve tartışmalar sürerken Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi konu hakkında açıklama yaptı.

5G Teknolojisi ve Koronavirüs İlişkisi Kanıtlandı Mı?

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, koronavirüs ile 5G teknolojisi arasında bir ilişki bulunmadığını, iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Bu açıklamayı da Türkiye’de test amaçlı sadece bir adet 5G istasyonu bulunmasının konu hakkında ispat olabileceğini söyleyerek destekledi.

Açıklamada Çin’in Wuhan kentinde sadece 3 adet 5G istasyonu olduğu da belirtildi. Ayrıca “Biri ülkemizde olmak üzere dünya genelinde 188 baz istasyon ise Ar-Ge çalışmaları kapsamında kurulmuştur. Ülkemizde sadece 1 test istasyonun bulunması salgın nedeniyle neredeyse tüm kentlerimizde tedavi gören vatandaşlarımız ile 5G baz istasyonları arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Salgınla başarıyla mücadele belirtilen Güney Kore’de 181, vefat sayısının en yüksek olduğu İtalya’da ise sadece 12 adet 5G baz istasyonu mevcuttur. Bu istasyonlar çoğunlukla şehir meydanlarında sembolik olarak konumlandırılmış ve kısıtlı alanları kapsayabilmektedir. Bilimsel kaynaklar ve mevcut bilgi birikimi ışığında 5G ile salgın arasında ilişki kurmanın mümkün olmadığını bir kez daha vurgulayarak yurttaşlara bilimsel temeli olmayan iddialar yerine virüse karşı alınacak önlemlere odaklanma çağrısı yapıyoruz.”şeklinde belirtildi.

Açıklamanın devamında “Bu bant çok uzun yıllardır kullanılan, geleneksel olarak adlandırılabilecek bantlar arasında yer alır. Bu bantta çalışan haberleşme sistemlerinin insan sağlığına etkisine ilişkin uzun yıllardır bilimsel çalışmalar yürütülmektedir ve güvenlik sınırları içerisinde çalışmaları durumunda insan sağlığına olumsuz etkileri henüz saptanmamıştır.”şeklinde ifade edildi.

Son zamanlarda koronavirüs hakkında ortaya çıkan yanlış bilgiler çok büyük ölçüde bilgi kirliliği oluşturmaya başladı. Bu duruma ise “infodemik” adı verildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres “Ortak düşmanımız COVID-19 ama düşmanımız aynı zamanda yanlış bilgi ‘infodemik’dir”şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tunaya Kalkan ise konuya ilişkin, “5G daha hızlı iletişim için farklı frekansları kullanan bir sistemdir. 4G’ye göre daha fazla cihaz ile hızlı bağlantı sağlar. Covid-19 ile haberleşme sistemleri arasında ilişki kuran iddialarda 60 GHz bandından söz ediliyor. Bu frekans oksijen ile girişim yapar. Oksijen molekülü 60 GHz de dönme hızını arttırarak (rotasyon) enerjiyi absorbe eder. Bu banttaki sinyallerin oksijen molekülleri tarafından zayıflatıldığı bilinmektedir. Ancak bu frekansın şiddeti çok düşüktür ve uzak mesafelere de ulaşamaz. Bu nedenle insana etkisi yok denecek kadar azdır. 5G deki 60 GHz öncelikle oksijeni etkilemeye yetmez. Ayrıca uzak mesafelere ulaşamadığından çevreye etkisinden bahsedilemez. Korana virüsü ile ilgisinden ise kesinlikle söz edilemez. Bu komplo teorilerini bazı kişilerin espri olsun diye çıkarttığını ve maalesef bunların ciddiye alınarak bir şekilde yayıldıklarını düşünüyorum. Başka bir izahı olamaz.”şeklinde açıklamada bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı