Gündem

62 Yaşındaki Hastanın Koronavirüs’ten Ölmesiyle Türkiye’de Bir İlk Yaşandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün yaptığı son açıklamalara göre Türkiye genelindeki toplam vaka sayısı 5 bin 698’e yükseldi. Ancak diğer ülkelerde yapılanın aksine bu vakaların şehirlere göre dağılımı henüz kamuoyuna açıklanmıyor.

İlk başta garip geliyor olsa aslında bunun mantıklı sebepleri var. İnsanların paniğe kapılıp vakaların yoğun görüldüğü şehirlerden başka bölgelere kaçmaya başlaması, hastalığın “temiz” kalmayı başaran bu bölgelere yayılmasına sebep olabilir. Ancak her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıyor olsa da yerel yönetimler Koronavirüs salgınıyla ilgili şehir bazında veriler paylaşmaya başlamış bulunuyorlar.

Bir ilk yaşandı

Bunun ilki Zonguldak’tan geldi. Bugün bizzat Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın yaptığı açıklama, şehirlerinde toplam 22 vakanın görüldüğü ve 62 yaşındaki bir hastanın hayatını Koronavirüs nedeniyle kaybettiği yönündeydi.

Yukarıda fotoğrafı bulunan ve Zonguldak’ta Koronavirüs kaynaklı vefat eden ilk kişi olan 62 yaşındaki vatandaşın şeker, astım ve tansiyon hastası olduğu Bektaş tarafından açıklanmış, ancak hastanın ismi paylaşılmamıştı. İlerleyen saatlerde CHP Zonguldak yönetiminin Twitter hesabından yayımlanan taziye mesajıyla birlikte vatandaşlar, hastanın adının Sevda Çilingir olduğunu öğrenmiş oldular.

Yurtdışı bağlantısı yok, umreci değil

Ev hanımı olan Çilingir’in Koronavirüs salgınına nerede ve nasıl maruz kaldığı ise merak konusu. Çünkü KRT TV’deki bilgilere göre kendisinin yurtışına çıkışı yok, umreden dönmüş de değil. Tahminler, İstanbul’dan gelen bir başka hasta ile temasının olmuş olabileceği yönünde.

Yüksek ateş şikayeti sonucu Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran hastanın ani vefatının ardından yakınları gözyaşlarına boğuldu. Yaşadığı evi dezenfekte edildi, etkileşim halinde bulunduğu diğer yakınları da karantinaya alındı.

Bu gibi münferit vakaların yerel yönetimler tarafından yavaş yavaş gün yüzüne çıkarılmasının ardından Sağlık Bakanlığı, bilgi kirliliğini önlemek adına tüm test çalışmalarının ve ölümlü vaka sayısının internet ortamında şehirlere göre ayrılmış ve şeffaf bir şekilde görüntülenebilmesini sağlayacak adımı atmaya hazırlanıyor olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı