Gündem

65 Yaş Üzeri Vatandaşın Sokağa Çıkma Yasağına Bazı Esneklikler Geliyor!

Koronavirüs salgınının engellenmesi ve yaşanabilecek olumsuz durumlarla mücadele edebilmek için birtakım kararlar alınmıştı. 65 yaş üzeri vatandaşların risk grubunun en üstünde olmasından dolayı birtakım kısıtlamalara gidildi. 65 yaş ve üzeri kişiler için getirilen sokağa çıkma yasağına bazı esnekliklerin getirilebileceği düşünülmeye başladı.

Evde kalan pek çok yaşlı insan bu dönemde psikolojik gerginlikler ve bunalımlar yaşamaya başladı. Beden sağlığı korunurken ruh sağlığının bozulması çeşitli endişeleri de beraberinde getirdi. Bunun üzerine sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarında talepler değerlendirmeye alınarak bazı kurallar dahilinde 65 yaş üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmalarına izin verilecek.

21 mart tarihinden bu yana sokağa çıkamayan 7.5 milyon kişinin alınacak yeni kararlar sonrasında sokağa çıkabilmelerinin önü açılacak.

Kontrollü Şekilde 3 Saatliğine Dışarı Çıkabilecekler!

Sadece sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarında, sosyal mesafeye dikkat ederek kontrollü bir şekilde maske takılarak sokağa çıkmalarına ve kısa  yürüyüşler yapmalarına izin verilecek. Bu sayede uzun zamandır sokağa çıkamayan yaşlıların temiz hava alarak kendilerini psikolojik olarak da iyi hissetmeleri planlanıyor.

Yasağın esnetilmesi konusunda birtakım görüşmeler başladı. Henüz yasakların kısmi olarak ne zaman kaldırılacağı bilinmiyor. Bu süreç kısa süre içerisinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Kontrolün sağlanması halinde Mayıs ayının sonunda hayatın normale dönmesi bekleniyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı