Gündem

7 Haziran Koronavirüs Verileri Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 7 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 23
  • Bugünkü test sayısı: 35.335
  • Bugünkü vaka sayısı: 914
  • Toplam ölüm sayısı: 4.692
  • Toplam test sayısı: 2.338.593
  • Toplam vaka sayısı:170.132
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %3
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 2.647

Sivas Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Çetin, “Havaların ısınmasıyla birlikte azda olsa vaka sayısına göre yoğun bakımda yatan, solunum cihazına bağlanan hasta sayısın da ve ölüm oranında düşme yaşanıyor” dedi. Sivas Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Çetin, “Havaların ısınmasıyla birlikte azda olsa vaka sayısına göre yoğun bakımda yatan, solunum cihazına bağlanan hasta sayısın da ve ölüm oranında düşme yaşanıyor.

Sivas’ta genellikle vaka sayısı yaklaşık Türkiye ortalamasının üçte biriyle sınırlı kaldı. Yani bin kişi başına biz vaka üzerinden konuşuyoruz. Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kaldı. O noktada biz başarılı bir mücadele yaptığımızı düşünüyoruz. Benim şahsi kanaatim Haziran sonuna kadar vaka sayımızın 300’lere kadar düşebileceği ama asıl önemli düşmenin de Temmuz ayından itibaren yaşanmasını bekliyoruz. Bireysel tedbirler yeteri kadar alınırsa bu belki 10’lu 20’li vakalara kadar düşebilir. Ama tamamen sıfırı görmemiz sadece bize bağlı değil. Ülke olarak bizim yanımızda bu hastalığın yaygın olarak bulunduğu en son dönemde ABD, Güney Amerika’da ki Brezilya,Peru, Şili gibi ülkelerden ve Rusya’da vaka sayılarında bir artış var. Tabii ki sıfır vaka sayısını görmemiz bu ülkelerde ki ateşinde sönmesiyle belki mümkün olacak. Buralarda Korona virüs vaka sayılarının da azalmasıyla mümkün olabilecek ama ben Temmuz sonuna doğru sporadik dediğimiz tek tük vakalara kadar ülke içerisinde düşeceğimizi düşünüyorum.

Bizim bu virüsten kurtulmamızın asıl iki tane gerekçesi olacaktır. Bunlardan bir tanesi aşının bulunmuş olması ve insanlarımızın yüzde 60’ının üzerinde aşılanması çok önemli. İkincisi de bu Covid-19 virüsünün bir şekilde mutasyona uğramak suretiyle artık insana az bulaşan ya da daha az hastalık oluşturan bir hale gelmesini biz bekliyoruz. Ancak, özellikle son 1.5 ayın verilerini inceliyorum. Vaka sayılarında ki artışa rağmen ölüm oranlarında ve yoğun bakım oranlarında bir düşme var. Sadece ülkemizde değil bu dünyada yeniden görünen alevlenen ülkelerde de bunu görüyoruz. Yani virüsün hastalık oluşturma ve hastaları yoğun bakımda bulundurma veya solunum cihazına bağlanma ve hayatını kaybetme süreçlerinde bir dünya genelinde bir düşme var. Bu düşmenin sebeplerinden bir tanesi bu ülkelerin genç nüfusa sahip olmaları da etkili olabiliyor. Ama genelde virüsün bulaştırıcılığında ve hastalık yapıcı etkisinde de özellikle sıcakla beraber belli oranda ama bu çok fazla abartılacak bir oran değil düşme olduğunu düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı