Gündem

75 Yıl Sonra Bir İlk! Saat 11.19 İtibarıyla Rekor!

Bir haftadır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarıyla ilgili uzmanlar pek çok uyarı yapıyor. Türkiye son 109 yılın en sıcak Mayıs ayını yaşıyor. Bununla birlikte  Antalya’da kayıt altına alınan meteorolojik verilere göre 1945’ten bu yana ilk defa mayıs ayında hava sıcaklığı 38,8 derece ölçüldü.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezi Şube Müdürü Murat Güler; “Saat 11.19 itibarıyla hava sıcaklığı 38,8’e ulaştı. Kentte 91 yıllık rekor kırıldı. Sıcaklığın bir kaç saat içerisinde 40 dereceye ulaşmasını hatta aşmasını bekliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre geçtiğimiz hafta yurt genelinde etkili olan serin ve yağışlı hava hafta sonu yurdu terk etti. Bu hafta boyunca ise ülkede Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkili olacağı belirtildi. Bugün ve yarın yurtta yağış olmayacağı ve ülke genelinin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ankara’da bir hafta boyunca yağış beklenmezken havanın  parçalı ve az bulutlu olacağı, hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artacağı ve en yüksek hava sıcaklığının 30 derece ve üzerine çıkarak mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

İstanbul’da ise  hafta boyunca havanın genellikle parçalı ve az bulutlu olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının çarşamba günü bir günlük serinleme dışında, hafta boyunca artacağı ve 30 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

İzmir’de ise hava az bulutlu ve açık, hava sıcaklığının hafta içi 30-32 derece, cuma gününden itibaren ve hafta sonu 35 derece üzerinde olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmeye başlaması ve Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı ile ilgili uzmanlar çeşitli uyarılar yapmaya başladı. Meteoroloji Uzmanı Abdullah Macit; sıcak hava ve çöl tozuna karşı uyarılarda bulundu. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Fatih Nadirler ise tozun, beraberinde kimyasal madde, bakteri ve virüs taşıyabileceğini belirtti. Nadirler, “Çöl tozu için de normal maskelerde risk yüksektir. Çöl tozu geldiğinde kapı, pencere kapalı bir şekilde evde kalmak lazım, risk grupları hava güzel diye dışarı çıkmasın.” ifadelerinde bulundu.

Meteoroloji Uzmanı Abdullah Macit; “Yüksek basınç merkezinin etkisiyle önümüzdeki hafta ortasına kadar, herhangi bir kuvvetli rüzgar beklemiyoruz. Buna bağlı olarak 14-16 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan ve Bulgaristan’da Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı görülebilir. Ancak ülkemizde sadece Trakya ile Kuzey Ege’de hafif olmak üzere toz taşınımı görebiliriz. Özellikle yer seviyesinde bunun etkilemesini beklemiyoruz. Hayatı önemli derecede etkileyecek toz taşınımını Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak beklemiyoruz” şeklinde konuştu.

Macit; “Hafta sonunda ve önümüzdeki hafta boyunca hava sıcaklıklarının özellikle iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 10 ile 13 derece üstünde seyretmesini bekliyoruz. Hafta sonunda hava Ankara’da 35 derece civarında olacak, İstanbul’da 33 derece, İzmir’de 37-38 derece civarında sıcaklık görülecek. Yine Ege bölgesinde 37-39’lar, Akdeniz bölgesinde 37-38 dereceler, Marmara bölgesinde Sakarya ve Balıkesir’de 38 derece civarında hava sıcaklığı bekliyoruz. Bu hava sıcaklıkları mevsim normallerinin çok üzerinde, dolayısıyla sıcak havanın özellikle hafta sonunda ve önümüzdeki hafta ortasına kadar yurdumuzun büyük bir kesimini etkileyeceğinden, vatandaşlarımızı sıcak havaya karşı uyarmak istiyorum. Yağış beklemiyoruz. Bütün bölgelerimiz az bulutlu ve açık geçecek” dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Fatih Nadirler ise “Çöl tozu başlı başına bir iritan madde, solunum yollarında akut iritasyona neden olur. Özellikle ilk başta üst solunum yolunda burunda akma, boğazda tahriş, öksürük gibi belirtiler verir. Toz tek başına gelmiyor, tozun beraberinde getirdikleri de var. Birçok kimyasal madde, bakteri, virüs gibi organik patojenler de hava akımının da yüksek olması sebebiyle rahatlıkla bizlere ulaşabilir. KOAH, anfizem, astım gibi akciğer hastalıkları olanlarda risk daha yüksek, direkt akciğerlere alınıyor ve kan dolaşımına geçiyor. Dolaşım ve kalp hastalığı olanlara da zarar veriyor. Bağışıklık sistemi düşük olanlarda risk daha yüksektir” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı