Gündem

90 Bin Kişi Tahliye Oluyor!

İnfaz Yasası’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesiyle birlikte bu sabah Maltepe Cezaevi ve Adıyaman Cezaevi’nden tahliyeler başladı. İlk olarak 65 yaş ve üstü tutuklular tahliye olmaya başladı.

İlk  olarak 65 ve yaş üstü yaşlı mahkumlar  tahliye işlemlerinin  ardından polis ve jandarma ekiplerinin kapsamlı güvenlik tedbirleriyle birlikte maskeleri takılarak ve  sosyal mesafe kuralına uyularak otobüslere yerleştirildikten sonra cezaevinden çıkarıldı.

Hatırlayacak olursak;AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı ve geçtiğimiz hafta TBMM’ye sunulan infaz düzenlemesine dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kanun teklifi, yasalaştı. Yasaya göre, açık cezaevlerinde bulunan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri kapsamındaki hükümlüler koronavirüs nedeniyle 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak ve gerekirse bu süre 3 kez 2 aylık sürelerle uzatılabilecek.

İnfaz Düzenlemesi’nin Detaylarına Bakacak Olursak

Ak parti’nin teklifine son şeklinin verilmesi ve meclis başkanına sunulması bekleniyor. Denetimli serbestlik uygulamasında hükümlülerin cezasının yüzde 40’ını çekmesi planlanıyor. Alınan kararlar ile 75 bin ila 100 bin mahkumun tahliye edileceği tahmin ediliyor.Şu anda bilindiği üzere 300 bin mahkum tutuklu bulunmakta.

Son dakika değişikliğiyle Af’tan yararlanamayacak suçlar

  • Terör,
  • Kadına ve çocuğa cinsel istismar ve kadına şiddet,
  • Adam öldürme
  • Uyuşturucu

18 yıldır infaz düzenlemesi kararı alınmadığını vurgulayan Erdoğan “ Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu bedelin bir kişinin affıyla ya da bin kişinin affıyla ödenemeyeceği o yüzden geniş tutulması  ve bu işin bir an önce çözülmesi gerektiği belirtilmişti.

Düzenleme Kimleri Kapsıyor?

“Cinsel suçlar,kadına şiddet,çocukları cinsel istismarı düzenleyen 103. madde,terör örgütü kurmak,devlete karşı suçlar,ihlal ve darbe suçu  kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler)” hariç cezaların infazının yüzde 67 yerine yüzde 50 olmasına karar verildi. 70 yaşının üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını 75 yaşın üzerindekiler de 4 yıl ve altı cezalarını konutta çekebilecek. Doğum yapan kadınlar ise doğumun üzerinden bir buçuk yıl geçmeden ceza evine giremeyecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı