Gündem

ABD Başkanı Trump’tan Flaş Coronavirüs Kararı!

Adından sık sık söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump yine bir son dakika açıklamasıyla gündeme geldi. İtalya’dan sonra koronavirüsün merkez üssü haline gelen ABD bu konuda oldukça zorlu bir mücadele veriyor. Son olarak ABD Başkanı Trump Resmi Twitter adresinden tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs sebebiyle ABD’ye göçün kısa süreliğine askıya alındığını açıkladı. Ayrıca ABD’de bazı büyük işletmeler üretime başlama kararı aldığı da belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınında ‘Pik Nokta’yı geçtiklerini açıkladı. Trump açıklamasında koronavirüs salgınında en yüksek seviyeyi geçtiklerini ve bazı bölgelerde vaka sayılarının düşüşe geçtiğini söyledi.

Trump yaptığı basın toplantısında ; ‘New York kentinde yeni vakalar azalıyor, Detroit ve Denver’de istikrar sağlandı, Washington DC, Baltimore gibi bölgelerde de ilerleme var. Houston ve New Orleans’da da vakalar düşüyor. “Koronavirüsle mücadelemiz sürüyor ancak ülke genelindeki veriler, vaka sayısı bakımından zirve noktasını geçtiğimizi gösteriyor.’ dedi.

Ayrıca Trump; ‘Bazı eyaletler, 1 Mayıs’tan önce ekonomilerini yeniden faaliyete geçirebilir’ diye ekledi. ‘Bu denli ölüm ve yıkımı görmek korkunçtu’ ifadelerini de kullandı. Trump ayrıca DSÖ’ye sağladıkları fonları durdurduklarını söyledi ve ekledi ‘Neler olduğunu anlamamız uzun zaman aldı. Ancak, DSÖ’nün (Çin’de) neler olduğunu bildiğine dair içimde bir his var. DSÖ, ülkelerin sınırlarını virüse karşı korumakta başarısız oldu. Bu büyük bir hataydı. Belki de bir hata değildi ve DSÖ birçok şeyi biliyordu.’

Federal Hükümet’teki boş pozisyonlar için sunulan adayların Kongre’de onaylanmaması konusu hakkında ise Trump; “Senato, ya görevini yerine getirip, bizim adaylarımızı onaylasın, ya da anayasal haklarımı kullanarak hem Senato’yu hem de Temsilciler Meclisini tatile sokarım. Böylece de kendi atamalarımı, kendim yaparım. Şu anda hükümette doldurulması gereken birçok pozisyon var ve salgın döneminde buraya gelecek insanlara ihtiyacımız var.”açıklaması yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuyla ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu. Fakat bilindiği üzere DSÖ dün Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs nedeniyle vaka sayısı 1 milyon 947 binin, ölüm sayısı 121 binin üzerinde seyretmeye başladı. Tüm dünyada aşı çalışmaları sürerken farklı uzmanlar farklı pik tarihleri ve aşı tarihleri vermeye devam ediyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, “Avrupa’da karışık bir fotoğraf var” dedi.

DSÖ Sözcüsü, Bazı ülkelerde hafif düşüş var ancak İngiltere ve Türkiye’deki koronavirüs vakalarında halen yükseliş gözleniyor” dedi ve ekledi; “Kesinlikle henüz pik noktasını görmedik. 12 ay ya da daha uzun bir süreden önce aşının hazır olmasını ummayın.”şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı