Gündem

ABD, Dijital Hizmet Vergisi İçin İnceleme Başlattı!

Belirtilenlere göre Amerika Birleşik Devletleri dijital hizmet vergisi uygulayan ülkeler hakkında inceleme başlattı. Vergi Facebook ve Google  ciroları üzerinden alındığı için halk arasında ‘Facebook vergisi’ olarak da biliniyor. İnceleme başlatılan ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya ve Brezilya da yer alıyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer yaptığı açıklamada; “Başkan (Donald) Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor” ifadelerinde bulundu. Lighthizer, “Şirketlerimizi ve çalışanlarımızı bu tarz bir ayrımcılığa karşı savunmak için gerekli tüm adımları atmaya hazırız” açıklamasında bulundu. ABD resmi gazetesinde yayımlanan belgeye göre Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan inceleme çerçevesinde bu ülkelerin yetkili makamları ile konsültasyon talep edildiği belirtildi.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri son günlerde koronavirüs ile birlikte ciddi bir sorunla daha uğraşıyor. Bilindiği gibi ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi George Floyd’un ardından protestolar başlamıştı. ABD Başkanı Donald Trump elinde tuttuğu İncil ile, protestolarda kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi’ne yürüdü. Trump  yaptığı açıklamada”Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız” ifadelerinde bulundu. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Dere ise; “Müdahale edilmeden önce göstericilere 3 kere dağılmaları için uyarı anonsu yapılmıştır.” dedi.

Bilindiği gibi ABD’de şehirler yakılıp yıkıldı, polis araçları ateşe verildi, Beyaz Saray’a yürümek isteyenleri ise gizli servis durdurdu. Trump konuyla ilgili yaptığı son açıklamayla ordunun müdahale için hazır olduğunu belirtti. Ülkede en az 8 eyalette destek için Ulusal Muhafız birliklerinin göreve çağrılırken, 16 eyaletteki 25 şehirde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Trump; “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek.” açıklamasında bulundu. Ayrıca Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması halinde “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını açıkladı. Trump, Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştirdi ve “Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir.” ifadelerinde bulundu.

Her açıklaması ile adından çokça söz ettiren ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde flaş bir açıklamada daha bulunmuştu. Koronavirüsün ilk görüldüğü andan itibaren durumu hafife alan Trump, koronavirüse karşı iyi geldiği iddia edilen Hidroksiklorokin ilacını birkaç haftadır kullandığını açıkladı.

ABD’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarından Amerikan Ulusal Gıda ve İlaç Ofisi’nin “tehlikeli ve Covid-19’a karşı işe yaradığı kesin değil” dediği hidroksiklorokin isimli ilacı kullandığını söyleyen Trump; “Ben de bu ilacı alıyorum. Ben de hidroksiklorokin alıyorum. Evet şu anda alıyorum, birkaç hafta önce almaya başladım ve o zamandan beri alıyorum. Çünkü bu iyi bir şey ve hakkında iyi şeyler duydum. Her gün bir hap alıyorum” şeklinde konuştu. ABD’nin gıda, ilaç ve sağlık konusundaki en yetkin kurumu olan Ulusal Gıda ve İlaç Ofisi ise; “Hastane ortamı ya da klinik denemeler haricinde bu ilacın kullanılması tehlike yaratır. Kalp ritmi problemlerine sebep olabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca Trump, “Eğer Dünya Sağlık Örgütü  gelecek 30 gün içerisinde büyük değişiklikler yapmazsa ABD, fonlarını kalıcı olarak durduracaktır. Sizin ve kurumunuzun bu salgınla mücadelede aldığı yanlış kararları ve yaptığı hataları açıkça tekrarladık ve bu hatalar dünyaya çok ciddi sonuçlar doğurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün ilerlemesi için yapacağı tek şey Çin’den bağımsızlığını ilan etmektir. Bir an önce harekete geçmelisiniz. Kaybedecek zaman yok.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı