Gündem

ABD’li Üst Düzey İsimden Korona Uyarısı: Tarih Verdi!

Koronavirüsün merkez üssü haline gelen ABD’de Salgın Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin Direktörü olan Robert Redfield; dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Redfield, “Güney yarımkürede salgının hız kazanması ABD’de de sonbahar ve kış döneminde Covid-19’un tekrar karşımıza çıkacağını gösteriyor” dedi.

Redfield, “ABD, hastalık takip sistemini gelecek aylarda yaygınlaştırmalı yoksa yeni bir kamu sağlığı kriziyle karşı karşıya kalır, üstelik mevsimsel gribin de yayıldığı bir dönemde bunun gerçekleşmesi kötü sonuçlar doğurabilir. Brezilya’da yaşananları hepimiz görüyoruz ve bu hastalığın kuzeyde tekrar canlanabileceğini düşünüyorum. Basit bir solunum virüsü ülkemizi dizlerinin üzerine çökmeye zorladı ve gerçekte kimsenin hatası yok. Ülkemiz onlarca yıldır buna hazırlıksızmış.’’ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs ile mücadele tüm dünyada devam ederken çok çeşitli ilaç ve aşı çalışmaları da sürdürülüyor. Son olarak oldukça dikkat çeken ve sevindiren bir haber ABD’li bir biyoeczacılık firmasından geldi. Firma CEO’su Dr. Henry Ji, “Tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Vücudunuzda nötrleştirici antikor varsa, sosyal mesafeye ihtiyacınız yoktur. Hayatı korkmadan normale döndürebilirsiniz.” şeklinde açıklama yaptı.

California merkezli “Sorrento Therapeutics” adlı firma keşfettikleri STI-1499 adlı antikorun Kovid-19 virüsünü yüzde yüz engellediğini savundu. Firma CEO’su Dr. Henry Ji, “Tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Vücudunuzda nötrleştirici antikor varsa, sosyal mesafeye ihtiyacınız yoktur. Hayatı korkmadan normale döndürebilirsiniz. Antikor, bir virüsün vücuda girişini engellediği zaman o virüs hayatta kalamaz. Hücreye giremezlerse çoğalamazlar. Yani, virüsün hücreyi ele geçirmesini önlersek, virüs sonunda ölür. Vücut da bu virüsten temizlenir. STI-1499 antikoru, virüsün etrafını sararak vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Bu en iyi çözümdür. Aşı yapmanın amacı nötralize edici bir antikoru yaymaktır. Haliyle sizde zaten böyle bir antikor bulunuyorsa aşı ile dağıtılana ihtiyacınız yoktur.” ifadelerinde bulundu.

Bazı uzmanlar ise firmanın iddiaları ile ilgili, “Bu kadar kısa bir zaman içinde yüzde yüz çözümden bahseden söylemlere yüzde yüz şüpheyle yaklaşın.” uyarısında bulundu.

Koronavirüs aşısı ile ilgili pek çok uzmandan her geçen gün çeşitli açıklamalar geliyor. Son olarak dikkat çeken bir açıklama da Sağlık Bakanlığı Corona virüs Bilim Kurulu üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan’dan geldi. Tufan; “Şu ana kadar son 100 yıl içinde yaşanmış büyük pandemilere bakıldığında 1918 pandemisi, 1919’da; 1957 pandemisi de 1958’de görülmüştür. Bir sonraki yıl bağışıklığı olmayan ve henüz virüsle karşılaşmamış olan kitle karşılaştığında gerçekten yüksek sayılarda yine istenmeyen sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla aşı geliştirilmediği takdirde gelecek sene için de epeyce hasta ile karşılaşmamız olası” ifadelerinde bulundu.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı