Gündem

Afrika Sıcakları Geliyor! ‘Rekor kıracak…’!

Son birkaç gündür hava sıcaklığında artış gözlemlenmekte. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Afrika’dan gelecek hava dalgası ile ilgili açıklama yaptı. Sürmeli; ‘Muhtemelen rekor kırılacak’ dedi ve hafta sonunda İzmir’i 39-40 derece sıcaklığın beklediğini belirtti. 65 yaş üstü vatandaşlar da sıcak havaya karşı uyarıldı.

Sürmeli ayrıca şu açıklamaları yaptı;

İzmir 39-40 Derece, İstanbul 32-33 Derece’

“Afrika sıcakları geliyor. Bu hafta sonunda İzmir’in 39-40 dereceyi ölçme ihtimali var. Orta ve Batı bölgelerin büyük bir kısmında sıcaklıklar muhtemelen rekor kıracak.

Güneydoğu’da Gaziantep’de 36-37 derece, Şanlıurfa’da 38-39 dereceye çıkmaya hazırlanıyor. Bu sıcaklıktan en fazla etkilenecek bölgeler, Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve İç Anadolu.

Başkent’in normal sıcaklığı bu dönemde ortalama 22-22,5 dereceler, bu hafta sonu beklediğimiz sıcaklık 35 derece. İzmir’in 25-26 derece normali, 39-40 derece bekleniyor. İstanbul’un normali 21-22 derece 32-33 dereceler bekleniyor. Normallerin ciddi şekilde üzerine çıkıyoruz. Muhtemelen bu sıcak dalga ile birlikte rekor kıracağız.

65 yaş üstü vatandaşlar için pazar günü izin söz konusu. Bu durumda aynı saatlerde çok ciddi sıcaklıklar var. O yüzden ekstra ekstra dikkat diyoruz. Bu sıcaklıklar Cuma gününden itibaren geliyor, önümüzdeki haftanın ilk günlerinden sonra düşüşler başlıyor. Yine normallerin üzerinde kalacağız ama bu sıcaklıkların aşırı seviyeleri gitmiş olacak. Bundan sonra gelecek sıcaklıklar ise Bafra Köfrezi’nden uzanan sıcaklıkları yaşayacağız. O da ayın 25-26’sından sonra olabilir.”

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye çöl tozunun etkisinde kalacak. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozunun hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır.” ifadelerinde bulundu.

Toros, “Çöl tozları bahar aylarında Türkiye semalarında çok gözleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmeleri göre, çöl tozu sahradan yola çıkıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye doğru geliyor. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Çöl tozu, Türkiye’nin güneyinde daha etkili olacak. Çöl tozu Akdeniz üzerindeki yüksek basınç alanının etkisiyle Türkiye’ye hem sıcak hava ve hem de bol miktarda toz taşıyacak. Çöl tozları radyo iletişim kanallarını, hava ve kara ulaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca hava kirliliğinin artmasına neden olur. Çöl tozları atmosferdeki toz zerrecikleri ışığının kırılmasına ve yansıtılmasına sebep olmaktadır. Atmosferde toz fazla olduğunda gün doğumunda veya gün batımında atmosfer her zamankinden daha kızıl olmaktadır. Ayrıca güneş ve ayın etrafında yay veya çember şeklinde hale oluşturarak ayrı bir görsellik katmaktadır. Ayrıca çöl tozları yeryüzüne bazen yağmurla düşebiliyor. Türkiye’de önümüzdeki günlerde yağmur beklenmediğini için çamur yağmuru olma ihtimali yok.” şeklinde konuştu.

Toros ayrıca; Ülkemiz insanları sürekli toz altında bulunmadığından Afrika gibi sürekli tozlu bölgelerde yaşayanlara göre toza karşı daha hassastırlar. Özellikle yaşlılar, çocuklar, solunum yolu ve kalp-damar rahatsızlığı bulunanlar başta olmak üzere, risk grubunda bulunanlar tozdan daha fazla etkilenmektedirler.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı