Gündem

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nin Yaptığı Virüs Davranış Ölçeğini Sonuçları Açıklandı!

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Fikret Yaman ve araştırma görevlisi olan Semih Açıkgözoğlu, corona virüs salgınının toplumumuza olan etkilerini araştırmak için 1035 kişi ile online görüşme yapıldı.Yapılan araştırma verilerine göre, ankete katılan kişilerin yüzde 52’si corona virüs salgınından psikolojik olarak olumsuz etkilenmiş durumda açıklamalarında bulundu.

AKÜ’de görev yapmakta olan iki uzmanın yapmış olduğu Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini içeren araştırmalarını online bir şekilde 1035 kişi ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi.İnsan hayatında corona virüs salgınının etkisini ölçen bir anket yapıldı.Ankete katılım sağlayan kişilerin yüzde 93’ü, virüs konusunda bilinçli.

Bu süreçte Bakanlığı’nın başarılı olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 67 olarak çıktı.

Yapılan ankette, katılan kişilerin yüzde 52’si, psikolojik açından çok etkilendiğini belirtti.Salgına karşı verilen savaşta İtalya, Almanya, İngiltere ile ABD’ye göre ülkemizin daha başarılı olduğunu söyleyen katılımcılar devletin aldığı tedbirlere uyduklarını belirtti.

Ankette sosyo-ekonomik ve psikolojik etkileri araştırıldı.

AKÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Fikret Yaman ile araştırma görevlisi olan Semih Açıkgözoğlu corona virüs davranış ölçeğini araştırma sayesinde geliştirdiklerini söyledi.Fikret Yaman yaptığı açıklamada, corona virüs davranış ölçeğinin salgın döneminde halkımızın sosyo-ekonomik ve psikolojik bakımdan nasıl davranışlar ortaya koyduğunu anlamaya yarayan bir ölçek olarak tanımladı.

Anket sonucu en fazla harcamanın gıdaya yapıldığı ortaya çıktı.Fikret Yaman sözlerinin devamında;

Corona virüs salgın döneminde ülkemizin en fazla harcama yaptığı sektörün gıda olduğunu gördük daha sonra temizlik, kitap ve kırtasiye ürünleri olarak sıralanmaktadır.

Virüsten kendisine bulaşmayacağını düşünen kişilerin oranı yüzde 7 iken virüsten korkmuş olan kişilerin oranı ise yüzde 93’dür.

Vatandaşlar, diğer ülkelere göre alınan önlemlerde daha iyi olduğumuzu düşünüyor.

Fikret Yaman, ankete katılım sağlayan kişilerin yüzde 64’ünün, Türkiye’de bulunan sağlık hizmetlerinden corona virüs salgını döneminde memnun kaldığını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı