Gündem

Almanya’dan Koronavirüs Hastalarına ‘Ölüm Protokolü’!

Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken tüm ülkeler değer yargılarını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Geçtiğimiz günlerde İspanya ve İtalya’da koronavirüse yakalanan yaşlı hastalar ile gerektiği kadar ilgilenilmediği ortaya çıkmıştı. Hatta İtalya’da belirli bir yaşın üzerindekilerin ölüme terk edildiğine dair haberler basında yer almıştı. Bugün de Almanya bu konuda bir skandala imza attı.

Almanya koronavirüse yakalanan yaşlı hastalarını gözden çıkarmaya karar verdi. Almanya’da ağır koronavirüs hastaları için ‘huzurlu ölüm’ protokolü hazırlandı ve ağır durumdaki hastalara huzurlu bir şekilde ölmeleri için yoğun sakinleştirici verileceği açıklandı. Alman Palyatif Tıp Derneği ile Alman Pnömoloji ve Suni Solunum Derneği bir ölüm protokolü hazırladı. Ölüm protokolünde doktorlara, yaşlı koronavirüs hastalarına, huzurlu şekilde ölmeleri amacıyla yoğun ve sürekli bir sakinleştirici (palyatif sedasyon) vermeleri tavsiye edildi.

Hazırlanan öneri ve uygulama protokolünde, yaşlı ve solunum sıkıntısı çeken ayrıca da destek verilemeyen hastalara nasıl davranılacağına dair öneriler de yer alıyor. Protokolde “Acı çekmeden, huzur içinde ölmelerine yardımcı olmak üzere” ifadelerinin yer alıyor.  Hastalar için morfin ve etkisi yüksek sakinleştiricilerin kullanılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

Protokolde morfin ile beraber midazolam, lorezepam, haloperidol gibi etkisi çok yüksek, ağır ilaçların hangi miktarda ve nasıl verilmesi gerektiği de ayrıntılarıyla anlatılıyor. Alman Etik Konseyi’nin de doktorlara ‘ölüm protokolü’ne “yeşil ışık” yaktığı öğrenildi. Buna göre doktorlar, tıbbi kriterleri göz önüne alarak, kimin yaşatılıp kimin yaşatılmayacağına karar verebilecek.

AlmanPalyatif Tıp Derneği ile Alman Pnömoloji ve Suni Solunum Derneği’nin hazırladığı ‘ölüm protokolü’nde ise;

  • İlaçların mümkün olduğunca erken safhada damar yoluyla (veya gerekirse subkutan), sürekli veya her 4 saatte bir verilmesi. Midazolam- Perfüsörü (Morfin ile kombine şekilde).
  • Enfeksiyon, hipoksi, izolasyon tedbirleri ve benzeri durumlar nedeniyle Covid-19 enfeksiyonu olan hastalarda ajitasyon ve deliryum sıkça görülür ve mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir.
  • Farmakolojik olmayan tedavi yöntemleri arasında sebeplerin araştırılması ve olası nedenlerin tedavisi yanı sıra hastayla yeterli iletişim kurma, mümkün olduğunca sakin bir ortam yaratma ve oryantasyonlarını sağlamak yer almalıdır.’şeklinde ifadeler yer aldı.

İtalya, İspanya, Almanya ve daha pek çok ülkede yaşlılara gösterilen muameleye bakıldığında ülkemizde yaşlılara verilen kıymet bir kez daha gözler önüne seriliyor. Avrupa ülkelerinin aldığı skandal karar ve uygulamalara karşın Türkiye’de yaşlılara gösterilen özen ve alaka ülkemizin ve sağlık sistemimizin farkını bir kez daha ortaya koyuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı