Gündem

Altın Rekora Koşuyor

Koronavirüs’ün etkilerinden dolayı FED (ABD Merkez Bankası) faizi 0’a indirmişti. FED’İN sınırsız varlık alım programıyla birlikte altın fiyatlarının arttığı gözlemlendi.

Koronavirüs’ün ekonomik etkilerini azaltmak için tüm dünyada çeşitli önlemler alınıyor. FED’in kararı öncesinde altının ons fiyatı 1.490 dolar seviyelerinde seyrederken karar sonrası 1.585 dolar seviyelerine yükseldiği analistler tarafından vurgulandı.

Altın Rekora Koşuyor

Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

  • Gram altın 335 TL
  • Çeyrek altın 551 TL
  • Yarım altın 1.015,96 TL
  • Cumhuriyet altın 2.247 TL
  • Ata altın  2.101,98   ye yükseldi.
Altın Rekora Koşuyor

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı yüzde 1,1’in artışla 329,9 ile işlem görürken gram altın ise yüzde 3,4 artışla günü tamamlıyor. Dün dolar kurundaki düşüşe rağmen altının ons fiyatıyla birlikte gram altın da değer kazanmaya devam ediyor.

Altının ons fiyatı yüzde 1,2 artışla 1.571 dolar olarak kaydedildi.

Altın Rekora Koşuyor

FED’in Faizi 0’a İndirmesiyle Neler Hedeflenmişti Hatırlayacak Olursak;

Corona virüs tüm dünyayı hızlı bir şekilde etkilerken ABD Merkez Bankası (FED) faizi sıfıra indirerek 500 milyar doları hazine 200 milyar doları Mortgage tahvili ile parasal genişletmeye yeniden başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde benzine iki motorine bir kez indirim yapılırken Petrol’ün de son 30 yılın en düşük seviyesinde seyrettiği biliniyor. Corona virüs pek çok alan üretimi olumsuz etkiliyor. Ekonomi ve borsa da Coronavirüs’ten etkilenmiş durumda.

Son olarak ABD Merkez Bankası’da faizi 0’a indirdiğini açıkladı. Borsalar da çok hızlı geri çekilmenin görüldüğü bu dönem için yapılacak ilk hamlenin bu olduğu ve piyasadaki likitidenin artırılması için en doğru karar olduğu açıklanmıştı.

Altın Rekora Koşuyor

Türkiye piyasalarının da bu durumdan etkilendiği açıklandı. Borsa da yüzde 25 in üzerinde bir kayıp söz konusu. Türk lirasında hızlı bir değer kaybının olmadığı, diğer ülkelere göre daha dirençli olduğu ve ilk çeyrekte yüzde 5 ila yüzde 6’ lık bir büyüme beklendiği açıklanıyor.

Şirketler değersiz hale geliyor, ticaretin tekrar toparlanmasının zaman alacağı açıklanıyor. Ticaret tüm sektörlerde yavaşladı. Süreçten sonra tüm dünyanın toparlanması zaman alacak.

Yeni Zelanda da olağanüstü toplantılar yapılıyor. Tek başına faiz indirimi virüsün psikolojik etkisini ortadan kaldırmadığı başka çözümler bulmak gerektiği açıklandı. Ham petrolün düşüşü iç piyasayı olumlu etkilerken genel olarak dünya ticaretini olumsuz etkilediği konuşuluyor. Böylece küçük şirketlerin virüs dolayısıyla kapanması engellenmiş oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı