Gündem

Ankara’da Coronavirüse Yakalanan 18 Sağlık Çalışanı Var

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Ankara’da 18 sağlık çalışanının koronavirüs testleri pozitif çıktı. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre bunlar sadece tespit edilen vakalar olup tespit edilemeyen vakaların da olduğu tahmin edilmektedir.

Coronavirüs ile ilgili halkımızın genellik yaşlı kesimi uyarılırken diğer risk altından olan ve dikkat edilmesi gereken gruplar bazen göz ardı edebiliyor. Ankara Tabip Odası yaptığı açıklamada buna dikkat ederken şu ibareyi paylaştı “Salgınla mücadelede başarı veya başarısızlığın ilk halkalarından birisi sağlık çalışanının nasıl korunduğudur”.

Dünya tarihi boyunca salgın hastalıklar çok büyük yıkımlara sebep olmuş ve toplumları derinden etkilemiştir. Bunu yaparken bu hastalıkların verdikleri en büyük hasar sağlık sistemlerinde ortaya çıkmıştır. Bu tüp büyük salgınlara hazırlıksız yakalanan ülkelerde senaryolar genelde birbirine benzerdir. Salgına hazırlıksız yakalanan ülkelerin sağlık sistemleri çöker ve salgın hastalıkla ilgili vakalarla birlikte diğer vakalara da bakılamaz hale gelinir.

Türk Sağlık Sistemi Salgına Hazırlıklı Mı?

Corona virüs yaşlılarda ve kronik vakalarda çok ağır seyredebilmekte. Bu noktada bu hastaların yoğun bakım ünitesinde kalma zorunluğu doğuyor. Peki Türkiye’nin yoğum bakım yatak sayısı kaç? Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada yoğun bakım yatak sayısını 28 bin yani 10 bin kişiye 28 yatak şeklinde açıklamış ve bu rakamın yetersiz olduğunun altını çizmiştir. OECD ülkelerinde ise 10 bin kişiye ortalama 40 yatak düşmektedir. Bir başka önemli rakam ise yoğun bakım doktor sayısı. Ülkemizde 1000 kişi başına düşen yoğum bakım doktor sayısı 1,7’dir yine bu rakamda Avrupa ve OECD ortalamalarının oldukça altındadır.Yukarıda saydığımız bir takım eksikliklerin farkında olan Sağlık Bakanlığımız geçtiğimiz günlerde sağlık çalışanı eksikliğini gidermek için kısa bir sürede 32 bin personel alımı yapacağını duyurdu. Yine yoğun bakımda ihtiyaç duyulabilecek yoğun bakım yatak sayısı ve solunum cihazı gibi ihtiyaçların yerli üretimine ve yurt dışında getirilmeye başlandığını bildirdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı