Gündem

Apple Çin Fabrikalarını Açmaya Karar Verdi

Apple Corona Virüsü salgını sebebiyle Çin üzerindeki fabrikalarını geçici bir süreliğine kapatma kararı almıştı. Salgının yüksek bulaşıcılık oranına sahip olması ve hızla yayılması, başta Apple olmak üzere pek çok teknoloji devinin fabrikalarında üretimin durmasına yol açmıştı. Apple CEO’su Tim Cook Çin’deki fabrikalarını tekrar açmaya başlayacaklarını duyurdu.

Corona Virüsü salgını sebebiyle tüm dünyada geniş güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Başta Çin olmak üzere Güney Kore, İtalya ve İran gibi noktalarda da oldukça yüksek bir yayılım gösteren Corona Virüsü salgını hala ürkütücü bir tablo çizmeye devam ediyor fakat yine de kimi markalar Çin’deki fabrikalarını geri açacak gibi görünüyor. Bunlardan ilki Apple. 

Apple Fabrikaları Corona Virüsü Sebebiyle Kapatılmıştı

Apple CEO’su Tim Cook tarafından Fox Business’a yapılan açıklamaya göre Apple, Çin’deki fabrikalarını tekrar açmaya karar verdi. Cook, Corona Virüsü’nün eskisi kadar tedirginlik yaratan rakamlara yol açmadığını belirtirken, Çin’in Corona Virüsü salgınına karşı verdiği mücadelede oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğine inandığını söyledi. 

Apple Çin Fabrikalarını Açmaya Karar Verdi

Corona Virüsü salgınına dair Çin tarafından paylaşılan rakamların gün geçtikçe azaldığını ve salgının kontrol altına alındığını düşündüğünü belirten ünlü CEO, fabrikaların geri açılarak üretime hızla başlanacağı bilgisini verdi. Bunu normalleşmenin gerekli bir parçası olarak değerlendirdiğini belirten Cook, çok da haksız sayılmaz. Çin’den gelen rakamlar gerçekten de eskisi kadar ürkütücü boyutta görünmüyor. Fakat İran ve İtalya başta olmak üzere farklı noktalarda enfekte olan kişi sayısının hızla artıyor oluşu, küresel bir kriz yaşanma ihtimalinin devam ettiğini gösteriyor.

Apple Üretime Geri Dönüyor

Koronavirüs salgını sebebiyle Apple hisselerinde gözlemlenebilir bir düşüş meydana gelmişti. Bu açıdan bakıldığından Cook’un açıklaması yatırımcıya güven verme hamlesi olarak da yorumlanabilir. Geçtiğimiz haftalarda salgın sebebiyle 2020 mali yılının ikinci çeyreğindeki gelir hedeflerine ulaşamayabileceklerini açıklayan Apple’ın bu hamlesi, teknoloji devi şirketin yaşadığı pek çok sorunu ortadan kaldırabilir ve başta iPhone olmak üzere tüm cihazların üretim sürecini normale döndürebilir.

Corona Virüsü Son Dakika Rakamları

Dünya genelinde Corona Virüsü ile enfekte olan kişi sayısı 83.391’e ulaştı. Bu sayının 78.824’ünü Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları oluşturuyor. Hemen ardından 2.022 enfekte kişi ile Güney Kore geliyor. Virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2.858 iken 36.593 kişi de virüsü yenerek sağlığına kavuştu. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı