Gündem

Apple Güney Kore’deki Mağazalarını Açmaya Başladı

Korona virüs salgını sebebiyle Güney Kore’deki şubelerini kapatan Apple, kapattığı mağazalarını ek güvenlik önlemleriyle birlikte açmaya başladı. Böylece korona virüs kapsamında kapatılan Apple mağazalarının, açıldığı ikinci ülke Güney Kore oldu.

Korona virüs geçtiğimiz yılın son ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı ve Çin’de ekonomik hayat durma noktasına gelmişti. Bu sebeple içinde Apple’ında bulunduğu birçok ünlü şirket mağazalarını kapatmak zorunda kalmışlardı. Ancak korona virüs salgını Çin’de kontrol altına alınmış durumda. Bu sebeple başta ekonomik hayat olmak üzere her noktada hayat eski haline dönmeye başladı. Bu haberler sonrasında Apple yaklaşık 30 gün önce Çin’deki mağazalarını açmıştı. Böylece Apple, korona virüs salgını sonrası mağazalarını yeniden açtığı ilk yer Çin olmuştu.

Çin’deki mağazalarından hemen sonra kademeli olarak dünyanın her yerindeki mağazalarını kapatan Apple Güney Kore’deki mağazalarını da kapatmıştı. Ancak Güney Kore’de de salgının kontrol altına alınmış olması sebebiyle hayat normale dönmeye başladı. Bu sebeple Apple korona virüs sebebiyle Güney Kore’de kapatmış olduğu mağazalarını ek önlemlerle birlikte açtı. Apple’ın mağazalarda aldığını önlemler ise şunlar;

 • Mağaza içinde aynı anda bulunan müşteri sayısına, mağazanın büyüklüğü ve diğer fiziksel şartlar göz önünde bulundurularak sınırlar koyuldu. Böylece müşteriler sosyal mesafeyi daha rahat bir şekilde koruyabilecekler.
 • Mağazaya giren müşterilerin tek tek ateşleri ölçülüyor ve maskesi olmayan müşteriler mağazaya alınmayacak.
 • Bu önlemlerin yanı sıra Apple Güney Kore’de açılan her mağazasına belli başlı sorular içeren uyarılar astı. Müşteriler bu sorulara evet veya hayır şeklinde cevaplar veriyor. Eğer bu sorulardan herhangi birine evet cevabını veren bir müşteri olursa mağazaya alınmıyor. Bütün sorulara evet veren müşteriler ise mağazaya kolayca girebiliyor. Müşterilere sorulan sorular ise şunlar;
  • Ateşiniz var mı?
  • Öksürüğünüz var mı?
  • Solunum sıkıntınız var mı?
  • Korona virüs bulunduran biriyle temasa geçtiniz mi?
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı