Gündem

Araç Sahiplerine Müjde!

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte araçlar eskisinden çok daha az kullanılıyor. Bu durumla bağlantılı olarak bazı ülkelerde sigorta şirketlerinin ücretlerin yüzde 15’ini müşteriye geri verildiği biliniyor. Türkiye’de de firmaların gündeminde borç erteleme ve “12 ay öde 13 ay kullan” gibi kampanyalar yer almaya başladı.

Allstate, Geico ve Liberty Mutual gibi firmaların para iadesi teklif ettiği biliniyor. Türkiye’de de sigorta şirketlerinin en fazla şikayet ettiği  kaza sayısı ve ölümlü kaza sayısında ciddi oranda azalma görülüyor.

Koronavirüs nedeniyle Türk sigorta şirketleri gelişmeleri izlediğini belirtiyorlar. Hemen hemen tüm firmalar ise bütün ürünlerinde kredi kartı ile ödemelerde 1 aylık taksit erteleme imkanı sunduğunu açıkladı.

Bütün sektörler ve firmalar vatandaşlara ciddi anlamda fırsat sunarken özel bankaların tutumu ise oldukça eleştiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan sonra bankalar ile bir açıklama da BDK’dan geldi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben bu süreçte bankaları yakından izlediğini belirterek şu açıklamayı yaptı;

  • Bankalara iletmiş olduğumuz talimatların uygulamasını yakından izliyoruz.
  • Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi.
  • Aynı dönemde özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar TL daraldığına şahit olduk.
  • Bankalarımızın yurt dışı yerleşiklerle yapacakları hiçbir işlem türüne ilişkin yasaklayıcı bir tavır almadık.
  • Yurt içinde yapılacak swaplara yönelik herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değildir.
  • Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum.
  • Kamu bankalarımızın kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını görüyoruz.
  • Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 17,7 ile uluslararası standart olan yüzde 8’in, ihtiyatlı olarak yüksek belirlediğimiz hedef oranımız olan yüzde 12’nin ve de diğer birçok benzer ülke oranlarının üzerinde bir seviyeye sahiptir.
  • Yurt dışı yerleşik bankalarla yapılan yüzlerce tür işlem yine yürütülmeye devam edilecektir. Öte yandan bu uygulama ile finansal kuruluşlarımızın kaynaklarını ihtiyaç duyan kesimlere yönlendirmelerini hedefliyoruz. Finansal kuruluşların aracılık fonksiyonunu yerine getirmelerinde düzenleyici ve denetleyici otorite olarak görevimizi titizlikle yürüteceğiz.
  • Ayrıca Akben, ‘Yaşadığımız sürecin üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek bakımından bankalarımıza önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle, kredi limiti olan firmaların likidite ve nakit ihtiyacına yönelik taleplerinin hızlıca karşılanması ve kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gidilmemesi, kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma, makul faiz oranlarıyla yeniden yapılandırma yapmama gibi uygulamalardan özenle kaçınılması yönünde bankalara talimat verdik. Ayrıca, Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmalar ile gerçek kişilere ilave finansman desteği sağlanması ve bunlara kullandırılan kredilerin müşterilerin talebi halinde kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay süreyle ötelenmesi dahil gerekli kolaylıkların sağlanması, kredilerin kullandırılması sonrası bankalarca teminatların tekrar değerlemeye tabi tutularak teminat değerinin güncellenmesi uygulamasına bu talimat yazısı tarihinden itibaren 3 ay süreyle ara verilmesini istedik. Söz konusu talimatımızda ayrıca, kuruluş birlikleri tarafından bu kapsamda alınan tavsiye kararlarına uyulması konusunda azami gayretin gösterilmesini ve bu konunun bir millî görev olarak addedilmesi gerektiğini de ayrıca vurguladık. Geldiğimiz noktada bankalara iletmiş olduğumuz talimatların uygulamasını yakından izliyoruz. Kamu bankalarımızın bireylere, esnaf ve sanatkarlara, KOBİ’leri ve kurumsal işletmelere yönelik kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını görüyoruz. Salgından ötürü geçici likidite sıkıntısı yaşayan müşterilere sağlanan bu imkanların hem salgının ekonomik ve sosyal maliyetlerini aşağıya çekeceğine hem de bankalarımızın salgın sonrası dönemde tahsilat kabiliyetini artıracağına inanıyorum.’şeklinde açıklama yaptı.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı