Gündem

Araç Satışında Yeni Dönem Resmen Başladı!

Araç alım satımlarından ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de dolandırıcılık. Dolandırıcılık olaylarını önlemek için yeni bir ödeme sistemi geliştirildi. Takasbank’ın ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işleticiliği faaliyetlerine ek olarak yürütebileceği diğer faaliyetlere dair kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Araç alım satımında sıkça yaşanan dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarını önlemek için Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında yürütülen ortak çalışmaların ürünü olan Güvenli Ödeme Sistemi, 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren hizmete sunulmuştu. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Takasbank’ın ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işleticiliği faaliyetlerine ek olarak yürütebileceği diğer faaliyetlere dair kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

TaşıtTakas Sistemi ile birlikte taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı olarak el değiştirilmesi ve karşı taraf riskinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Takasbank’ın Güvenli Ödeme Sistemi’nde hizmet vermesi noktasında Noterler Birliği ile protokol imzalandı. Takasbank’ın taşıt alım satım işlemlerinde nezdinde nakdin bloke edileceği emanetçi finans kuruluşu olarak hizmet vermeye başladığı bildirildi.

Takasbank’ın geliştirdiği Taşıt Takas Sistemi, taşıt alım satım işlemlerinde iki tarafa da güvenli, nakit taşıma riski olmadan, düşük maliyetli ve hızlı transfer imkanı sunuyor. Satış bedelinin gönderileceği satıcıya ait banka hesap numarasının ve satış tutarını gönderecek alıcının banka hesap numarasının ruhsat sahiplerine ait olması kontrolüyle birlikte taşıt mülkiyeti ve satış bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı tüm olumsuzlukların önlenmesi amaçlanıyor. TaşıtTakas sistemi ile gerçekleştirilen tescil işlemlerinin, satıcı taraftan tahsil edilmek üzere 10 TL’si Noterler Birliği’nin payı olmak üzere toplam 15 TL gibi düşük bir maliyetle gerçekleşeceği, ücret satıcıya EFT ile gönderilecek satış bedelinden düşülerek tahsil edileceği belirtildi.

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte araçlar eskisinden çok daha az kullanılıyor. Bu durumla bağlantılı olarak bazı ülkelerde sigorta şirketlerinin ücretlerin yüzde 15’ini müşteriye geri verildiği biliniyor. Türkiye’de de firmaların gündeminde borç erteleme ve “12 ay öde 13 ay kullan” gibi kampanyalar yer almaya başladı.

Allstate, Geico ve Liberty Mutual gibi firmaların para iadesi teklif ettiği biliniyor. Türkiye’de de sigorta şirketlerinin en fazla şikayet ettiği  kaza sayısı ve ölümlü kaza sayısında ciddi oranda azalma görülüyor.

Koronavirüs nedeniyle Türk sigorta şirketleri gelişmeleri izlediğini belirtiyorlar. Hemen hemen tüm firmalar ise bütün ürünlerinde kredi kartı ile ödemelerde 1 aylık taksit erteleme imkanı sunduğunu açıkladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı