Gündem

Asgari Ücret Desteği Nedir? Kimler Kullanabilir?

Asgari ücret desteği nedir? Özellikle son günlerde vatandaşlarımız bu konu ile alakalı binlerce arama yapmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  tarafından yapılan açıklamada 7 milyar türk lirasının asgari ücret kapsamında işçilere ve işverenlere verileceğini söyledi. Asgari Ücret alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Bu konu ile ilgili bir yazı kaleme aldık. Asgari ücret desteğini alabilmek için sahip olunması gereken şartlar neler olacak hep birlikte öğrenelim.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenmiş olan geçici madde ile birlikte, 2020 senesinde istihdamı destekleme amacı güdülerek ve iş gücü maaliyetlerini azalmak üzere, 2020 senesinin tamamını kapsayacak şekilde sektör ayrımı gözetmeden ve bu finansmanın İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden karşılanma şartı ile, işverenlere ödeyecekleri sigorta priminden günlük 2,50 Türk Lirası, aylık ise 75 Türk Lirası asgari ücret desteği sağlanacaktır.

Asgari Ücret Desteği Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret destekleriyle ilgili açıklamada bulundu. Son günlerde Asgari ücret desteği nasıl alınır? Asgari ücret desteği nedir? Asgari ücret desteği alma şartları gibi aramaların internet üzerinde sıklıkla aranmasının altında yatan temel açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt tarafından yapıldı. Açıklamada, “TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeyle 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği vereceğiz. İşçilerimize, işverenlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” sözlerine yer veren Bakan Zümrüt, 7 milyar türk lirasının işçilere ve işverenlere verileceğini aktardı.

Asgari Ücret Desteği İçin Belirlenen Şartlar

Özel sektör işyeri işverenleri,

5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde belirtilen kamu idareleri dışında kalan diğer kamu işyeri işverenleri,

Sigortalılar Yönünden Aranan Şartlar;

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları(MYÖ) hükümleri uygulanan sigortalılar.

Böylelikle 2020 senesinde asgari ücret desteği uygulanacak olup halkın ekonomik anlamda nefes alması sağlanacaktır. Daha fazla asgari ücret ve ekonomi ile ilgili haber için sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı